رستاک

رستاک شاخه‌ نورسته‌ای‌ست که از پهلوی شاخه‌ بزرگ‌تر راست رسته باشد و استعاره‌ای‌ست به کودکان دلبندمان؛ باشد که روزی درختانی تنومند شوند

<-BlogAuthor->
رستاک رستاک شاخه‌ نورسته‌ای‌ست که از پهلوی شاخه‌ بزرگ‌تر راست رسته باشد و استعاره‌ای‌ست به کودکان دلبندمان؛ باشد که روزی درختانی تنومند شوند

چند نکته کاربردی برای والدینی که کودکانشان خوب غذا نمی خورند

بی اشتهایی و بدغذایی بچه‌ها در سنین مختلف یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری بسیاری از والدین است. در جمع مادرانه ما نیز بحث در این باره کم و بیش جریان دارد و گاهی راهکارها و شیوه‌های متفاوتی پیشنهاد می‌شود. در رستاک تلاش می‌کنیم بخشی از این دیدگاه‌ها و به خصوص تجربیات و تبادل نظر دوستانمان را منتشر کنیم. هر چند ممکن است گاهی میان شیوه‌های پیشنهادی از منابع گوناگون و توسط افراد مختلف، تفاوت‌ها و حتی تناقض‌هایی هم وجود داشته باشد. در این زمینه، قاعدتا بررسی بیشتر و انتخاب برای هر کودک با توجه به شرایط خانواده به عهده پدران و مادران است.

 

 

عکس: بنیتا

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 2 اسفند 1393 | 11:00 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودک من و همبازیهایش

 

از حول و حوش یک سالگی بچه‌ها، موضوع محیط‌های اجتماعی کودکان و همبازی‌ها کم‌کم به یکی از سوژه‌های داغ جمع مادرانه ما تبدیل شد.

رابطه بچه‌ها با همبازی‌هایشان در فامیل و جمع‌های دوستانه و خانوادگی ما یا حتی در فاصله یک ساعتی که آنها را به پارک یا خانه بازی می‌بریم، مساله تامل برانگیزی است. در هر یک از این موقعیت‌ها، وقتی بچه‌های کوچک‌تر یا بزرگتری در کنار کودک ما هستند گاهی با رفتارهایی از سوی فرزندمان یا کودک مقابل او روبرو می‌شویم که ما را متعجب می‌کند و به فکر می‌برد. از خودمان می‌پرسیم آیا این واکنش کودک من (یا گاهی کودک دیگر) طبیعی است؟ در چنین موقعیت‌هایی نقش ما بزرگ‌ترها چیست؟ چگونه باید در مقابل بازی‌ها یا احیانا دعواهای آنها رفتار کنیم؟ اصلا آیا بچه‌ها واقعا از سن‌های بسیار پایین نیاز دارند که در میان همسن‌هایشان باشند؟ اگر در فامیل و اطرافیان ما بچه کوچکی نیست، چه باید بکنیم؟ آیا حتما باید فضای بازی با همسالان را برای کودکمان فراهم کنیم؟

 مطلب زیر و گفت‌وگو و تبادل نظری که در پی آن آمده، بخشی از بحث‌های ما در فاصله زمانی ۱۲ تا ۱۸ ماهگی بچه‌هایمان در این باره است. بخش کارشناسی این مطلب برگرفته از کتاب «راهنمای انتخاب اسباب بازی (با تاکید بر روانشناسی بازی)»، نوشته محمدرضا مطهري است که انتشارات البرز آن را منتشر کرده است.

     عکس: باران

بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 21 بهمن 1393 | 23:07 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چه زمانی، چرا و چگونه کودک را به شیر خوردن در لیوان عادت دهیم؟

دیدگاه کارشناسان

چه زمانی و چگونه باید شیشه شیر را از کودکم بگیرم؟ آیا یک سالگی وقت مناسبی برای این کار است؟ مطلبی که در ادامه می‌خوانید بخشی از کتاب «کلیدهای رفتار با کودک یک ساله» نوشته مگ زوبیک و ترجمه زهرا جعفری است. در این مطلب تلاش شده در عین در نظر گرفتن نیاز روانی کودکان به مکیدن شیشه شیر، توضیح داده شود که در چه شرایطی شیر خوردن بچه‌ها با شیشه برای دندان‌های آنها مضر می‌شود و اینکه در مقابل وابستگی زیاد به شیشه شیر چه باید کرد؟

بسیاری از کودکان یک ساله مایعات را از شیشه می‌نوشند. اغلب به والدین گفته می‌شود که کودکان این سن باید فقط از فنجان یا لیوان بیاشامند. در این شرایط چنانچه کودک وابسته به شیشه باشد، والدین درباره لزوم گرفتن شیشه از او سردرگم و نگران می‌شوند.

عکس: مانی 

تغذیه و شیردهی, روند رشد کودک

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 5 بهمن 1393 | 21:27 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

برخی ویژگی های کودک من در دوران نوپایی (۱۸ماهگی تاسه سالگی)

 دیدگاه کارشناسان:

دوره نوپایی یا‌‌ همان دوره‌ای که هیچ وسیله‌ای از دست کودکان در امان نیست، شامل دو مرحله می‌باشد. مرحله اول که در ابتدای آن (به طور معمول پیش از دو سالگی) بچه کنترلی بر خواسته‌های ناگهانی خود ندارد و اغلب از ناتوانی خود در انجام دادن خواسته‌هایش سرخورده می‌شود اما در انتهای این دوره و آغاز مرحله دوم (حدود دو سالگی یا کمی بعد از آن) کودکتان به اندازه کافی رشد کرده است که از وی انتظار داشته باشید تا حدی، نه خیلی زیاد، بر رفتارش کنترل داشته باشد.

کودکان نوپا اغلب غیر منطقی و غیر قابل پیش بینی بوده و مادر و پدر را عصبی و خسته می‌کنند اما از طرف دیگر بامزه، دوست داشتنی، پرمحبت و سرشار از شور زندگی هستند.

 

این مطلب خلاصه بخشی از کتاب مادر کافی (نوشته جو فراست) در مورد ویژگی‌های کودکان در حدود سنی ۱۸ ماهگی تا سه سالگی است)

 

عکس: آراد

رفتار با کودک, روند رشد کودک

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 28 دی 1393 | 17:54 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودک شما با چه اسباب بازی‌هایی در خانه سرگرم می‌شود؟

شما چطور بچه‌ها را در خانه سرگرم می‌کنید؟ این پرسشی است که بارها برای ما و شاید برای شما مطرح شده است. در عین حال سوال دیگر اینکه آیا دائما باید با بچه‌ها بازی کنیم؟ چه کنیم که بچه‌ها کم کم یاد بگیرند که خودشان هم به تنهایی با اسباب بازی‌ها سرگرم شوند. اصلا چه اسباب بازی‌هایی برای بچه‌ها تهیه کنیم؟

در ادامه این مطلب، گزیده‌ مطلبی در مورد استقلال کودکان در بازی و برخی تجربیات ما در مورد سرگرم کردن کودکانمان آمده است.

 

عکس: السا

 

 

 

 

 

 

 

بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 21 دی 1393 | 17:02 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

ترانه، موسیقی و فیلم‌های کودکانه (زیر دو سال)

همه در مورد تاثیر ترانه، موسیقی و گاهی فیلم‌ها و انیمیشن‌های مناسب کودکان بر روند رشدشان شنیده‌ایم. این موضوع در جمع ما نیز همیشه کم و بیش مورد بحث بوده. در اینجا سعی کرده‌ایم برخی از موارد معرفی شده توسط دوستانمان را گردآوری کنیم.

 

این مطلب به مرور تکمیل خواهد شد.

عکس: نیکا

 

بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 21 دی 1393 | 16:46 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

معرفی چند بازی خلاقانه برای کودکان کوچک تر از دو سال

ده بازی برای خلاقیت و سرگرمی کودکان

ده بازی برای خلاقیت کوکان

۱. کجا رفت؟

یک توپ کوچک نرم انتخاب کنید، آن را در یک ظرف درپوش دار بگذارید. از بچه بپرسید توپ کجا رفت؟ او را تشویق کنید که در ظرف را باز کند و توپ بیرون بیفتد. مثل جعبه‌هایی که دلقکی بیرون می‌پرد، بیرون افتادن توپ هم برای او جالب خواهد بود. این بازی راهی است که به کودک می‌آموزد که چیزهایی که او نمی‌بیند ممکن است وجود داشته باشد. این بازی، آموزش ثبات هدف است.

 

عکس: نفس

بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 21 دی 1393 | 16:35 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چهار مرحله در رشد کودک برای رسیدن به اتونومی

دیدگاه کارشناسان

ایزابل فیلیوزا روانشناس فرانسوی حوزه کودکان در کتاب خود با عنوان «پیدا کردن راه خود» توضیح می‌دهد که «رشد انسان نه فقط از نظر جسمانی که از نظر روحی و عاطفی و شخصیتی نیز پروسه‌ای مرحله به مرحله و گام به گام است و گذر از هر مرحله به زمان خود برای شکل‌گیری و ورود به مرحله بعد امری ضروری است».

او معتقد است کودک برای اینکه به یک انسان خودساخته و خودمختار (اتونوم) تبدیل شود باید چهار مرحله را در رشد خود طی کند.

۱. وابستگی
۲. ضد وابستگی
۳. استقلال
۴. وابستگی متقابل

عکس: ویانا

 

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 24 آذر 1393 | 23:51 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چگونه با کودک خود حرف بزنیم؟

دیدگاه کارشناسان

 

یکی از آن روزهای وحشتناک را در نظر بگیرید که همه ترفندهایمان که به طور معمول مؤثر واقع می‌شد، بی اثر مانده و کودک نوپای ما هر آتشی دلش خواسته سوزانده است.

هر چه می‌گوییم : «بسه دیگه ! مگه نگفتم نکن؟ مگه نمی شنوی؟» گوشش بدهکار نیست. در نهایت از کوره در می‌رویم و صدایمان را بلند می‌کنیم و البته باز هم کو گوش شنوا ؟!

اما از دید کودک، در این واقعه او توانسته توجه والدینش را جلب کند و برای وی راه جلب توجه – مثبت یا منفی – مهم نیست.

 

 

عکس: پریسا

 

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 24 آذر 1393 | 22:44 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چگونه غذای کودکمان را مقوی و مغذی کنیم؟

دیدگاه کار‌شناسان

منظور از مقوی و مغذی کردن غذای کودک اضافه کردن برخی از مواد غذایی به غذای کودک است که بتوان بویژه در مواقعی که کودک دچار تاخیر رشد شده، انرژی و مواد مغذی بیشتری را به خصوص در گروه مانند پروتئین‌ها، انواع ویتامین‌ها (مانند ویتامین آ و سی) و انواع املاح (مانند کلسیم آهن روی و...) به کودک رساند.

 

 

عکس: باران

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 23 آذر 1393 | 1:23 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودکان کی و چگونه می‌توانند مستقل غذا بخورند؟

دیدگاه کار‌شناسان

 

برای اجتناب از سرخوردگی ناشی از ریختن غذا، فقط غذاهای نیمه مایع را بگذارید به تنهایی بخورد. اگرغذاهای جامد که به قاشق می‌چسبد و به سادگی نمی‌ریزد به اوبدهید، کودک بیشتر تشویق می‌شود مستقل غذا بخورد.

 

 

عکس: آرش

تغذیه و شیردهی, روند رشد کودک

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 22 آذر 1393 | 23:53 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودک من اشتهای چندانی به غذا ندارد. چرا و چه باید کرد؟

از سن چهار ماهگی به بعد با هماهنگی پزشکان، به تدریج قاشق و بشقاب‌های کوچک به آشپزخانه‌های ما اضافه شد و کم‌کم کوچولوهای ما هم شروع کردند به غذا خوردن. یکی چهار ماهگی شروع کرد، یکی شش ماهگی و برخی هم حتی کمی دیرتر. اما هنوز چند ماهی نگذشته بود که بسیاری از ما با مشکل بی‌اشتهایی بچه‌ها در مقابل غذا مواجه شدیم و بحث‌ها در این زمینه شروع شد.

متنی که در ادامه می‌خوانید خلاصه‌ای از مهم‌ترین مطالبی است که برای ما در این زمینه مفید بودند و البته بحث‌ها و تبادل نظرهای ما. 

این متن برگرفته از تجربیات ما در فاصله سنی ۹ تا ۱۲ ماهگی بچه‌هاست.

 

 

عکس: باران

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 15 آذر 1393 | 18:07 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

شیر مادر تا کی؟

دیدگاه کارشناسان

آیا تغذیه با شیر مادر در سال دوم زندگی نیز یک ضرورت است؟

همه ما راجع به فواید تغذیه با شیر مادر شنیده‌ایم. اما این پرسش هم خیلی وقت‌ها مطرح است که شیر مادر تا چه سنی برای کودک ضروری یا مفید است؟

تحلیل‌ها و توصیه‌های مختلفی در این زمینه مطرح می‌شوند. فرهنگ شیردهی کودکان در جوامع گوناگون بسیار متفاوت است. مثلا در کشورهای غربی در دوره‌ای نزدیک به سی سال شیر خشک‌ها رونق زیادی پیدا کردند و در بسیاری مواقع خیلی زود جایگزین شیر مادر شدند. نظام سرمایه‌داری و تولید کنندگان شیر خشک در تبلیغ محصولات خود به قدری موفق عمل کردند که در بسیاری از جوامع این تصور غلط در مادران یک تا دو نسل به وجود آمد که برای خود و فرزندشان بهتر است که از همان ابتدای تولد یا در ماه‌های اولیه شیر خشک را جایگزین شیر مادر کنند. آثار این تبلیغات تجاری و صنعتی هنوز به حدی مطرح است که در بسیاری از این کشورهای پیشرفته، علی رغم توصیه‌های اکید نهادهای سلامت و پزشکی، دوران شیردهی مادران بسیار کوتاه‌تر از جوامع به ظاهر سنتی‌تر است. به همین منظور نهادهای مرتبط در سال‌های اخیر تلاش زیادی می‌کنند که تحولی در فرهنگ شیردهی ایجاد کرده و بار دیگر مادران را به سمت طولانی‌تر کردن دوران شیردهی سوق دهند.

عکس: باران

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 13 آذر 1393 | 2:03 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای کودکان نه ماه و بزرگ‌تر

غذاهای غیر مجاز تا یک سالگی؛

دیدگاه کارشناسان

عکس: رادین

- غذاهایی که پروتئین آنها ایجاد حساسیت می کند: شیر گاو، سفیده تخم مرغ، پنیر

]توضیح مامان‌های رستاک: در مورد بچه‌هایی که (سابقه آلرژی خودشان یا در خانواده) ندارند و زرده تخم مرغ را هم چند ماهی است که بدون مشکل می‌خورند، سفیده را می‌توان از ده یا یازده ماهگی هم شروع کرد.)

 - میوههایی که به دلیل ایجاد حساسیت و یا احتمال گیر کردن در گلوی کودک و ایجاد خفگی مشکل ایجاد می‌کند : انواع توتها ( توت سفید، توت فرنگی، شاه توت و تمشک)، آلبالو، گیلاس، خربزه، کیوی، انگور

 - تنقلاتی که به دلیل حساسیت و یا احتمال ایجاد خفگی برای کودکان مضر است: بادام زمینی، کشمش

 - مصرف عسل نیز به دلیل احتمال مسمومیت توصیه نمی‌شود.

 

منبع: نیازهای غذایی شیرخواران، مولف: فریبا کلاهدوز

گفت‌وگو و تبادل نظر ما را در این باره در ادامه مطلب بخوانید.

 

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 8 آذر 1393 | 19:43 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

شیردهی شبانه تا کی؟

دیدگاه کارشناسان و تجربیات مادرانه ما

تا چه زمانی بچه‌ها شب‌ها هم شیر می‌خورند؟

عکس: متین

بعد از اینکه غذای سفره در برنامه تغذیه کودک قرار گرفت، دیگر دلیلی برای بیدار شدن او در طول شب وجود ندارد...

توجه داشته باشید که اگر کودک در این زمان هر شب بیدار می‌شود علت آن گرسنگی نیست..

در این صورت اگر هر بار او را از رختخواب خارج کنید و به او رسیدگی کنید یا خوراکی بدهید، یاد می‌گیرد که هر شب بیدار شود و گریه کند.... راه بردن کودک در منزل یا گرداندن او با ماشین در شهر، فقط در عرض چند روز تبدیل به برنامه عادی و روزانه او خواهد شد...

 

تغذیه و شیردهی, خواب

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 1 آذر 1393 | 20:26 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |
نقاشی کودکان: چقدر آموزش دهیم؟ چقدر دخالت کنیم؟
چه خمیردندانی برای کودکان مناسب است؟
واکنش در برابر گریه کودکان – این قسمت: گریه بعد از زمین خوردن
چطور با دختربچه‌ها حرف بزنیم؟
غلغلک دادن کودکان، مجاز یا ممنوع؟
تکنیک خود کاوی و روانکاوی برای والدین
چه کتابی برای کودکم بخرم؟ راهنمای انتخاب کتاب کودکان و یک بسته‌ پیشنهادی معتبر (بهار ۱۳۹۶)
معرفی دو کتاب برای شناسایی و مدیریت احساس خشم (گروه سنی ۳ تا ۸ سال)
در مقابل کودکی که با واقعه‌ای دلهره‌آور مواجه شده، چه واکنشی داشته باشیم؟
ایست! خطر! یک تکنیک برای جلب توجه کودکان نوپا و گوشزد کردن خطرات به آنها
کودک من برای انجام کارهای روزمره وقت‌کشی می‌کند
تحولات نقاشی کودک در سنین مختلف
اطلاعیه: سایت جدید مادران رستاک راه اندازی شد
خداحافظی با پوشک: بهترین زمان چه سنی است؟
به عنوان مادران و پدران آگاه، با کلیشه «اسباب بازی دخترونه» و «اسباب بازی پسرونه» مبارزه کنیم
چگونه سلام کردن را به کودکانمان بیاموزیم؟
آیا می‌توانیم هوش کودکانمان را افزایش دهیم؟
راهنمای تصویری برای جوش و بیماری‌های پوستی کودکان
«در خانه ما، منم که تصمیم می‌گیرم»؛ بحثی درباره روش‌های متفاوت رفتار با کودک
آیا تبلت، تلفن‌های هوشمند و ابزارهای الکترونیکی جدید بچه‌های نسل جدید را باهوش‌تر می‌کنند؟
صفحه قبل 1 2 صفحه بعد