رستاک

رستاک شاخه‌ نورسته‌ای‌ست که از پهلوی شاخه‌ بزرگ‌تر راست رسته باشد و استعاره‌ای‌ست به کودکان دلبندمان؛ باشد که روزی درختانی تنومند شوند

<-BlogAuthor->
رستاک رستاک شاخه‌ نورسته‌ای‌ست که از پهلوی شاخه‌ بزرگ‌تر راست رسته باشد و استعاره‌ای‌ست به کودکان دلبندمان؛ باشد که روزی درختانی تنومند شوند

چگونه سلام کردن را به کودکانمان بیاموزیم؟

یک میهمانی فامیلی که پدر و مادری به همراه فرزندشان وارد آن می شوند، همه نگاه‌ها به طرف کوچولوی همراه برمی‌گردد، اما او عکس‌العمل خاصی نشان نمی‌دهد. والدین از او می‌خواهند به همه سلام کند یا به خوش و بش و احوالپرسی دیگران جواب دهد، ولی او امتناع می‌کند و حتی ممکن است نه تنها به دیگران سلام نکند، بلکه با اصرار پدر و مادر نتیجه عکس حاصل شده و کودک آشفته شود.

احتمالا شما نیز به عنوان پدر یا مادر با موقعیت‌هایی این چنینی مواجه شده‌اید. باید دید اصلا لازم است که کودکانی به سن و سال بچه‌های ما با ورود به هر جمعی یا ملاقات هر شخص جدیدی سلام کنند؟ یا اگر سلام نکنند دلیل بر بی ادبی آنهاست؟ ما چگونه می‌توانیم آداب معاشرت را به ایشان بیاموزیم؟ و اصلا آیا تذکر مستقیم در این خصوص موثر و پاسخگوست؟ در زیر ابتدا گفتگوی مادران رستاکی را در این باره می‌خوانید و سپس یک نظر کارشناسی مرتبط با این موضوع.  گفتگوی ما در رستاک، در سن دو سالگی کودکانمان صورت گرفته است.

عکس: السا

 

رابطه در خانواده, رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 19 بهمن 1394 | 19:45 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

آیا می‌توانیم هوش کودکانمان را افزایش دهیم؟

نظر کارشناسان:

تحقیقات نشان داده‌اند که بیش از صد بیلیون اتصالات مغزی در پنج سال اول زندگی انسان ایجاد می‌شوند و تنها بخش کوچکی از این اتصالات پیش از تولد ایجاد شده‌اند؛ همان بخشی که عمدتاً مربوط به عملکردهای فیزیولوژیکی متصل به بقا هستند. به عبارتی دیگر قسمت بزرگی از مهارت‌ها و توانایی‌های ذهنی افراد که بیشتر مربوط به توانایی‌های ذهنی و یادگیری است، پس از تولد و تا سن پنج سالگی شکل می‌گیرد.

با توجه به همین چند خط، می‌توان گفت که بخش مهمی از دغدغه‌های والدین برای پرورش هوش کودکانشان و جستجوی راه‌های موثر برای آن، به‌جاست؛ اما باید دید اساساً پرورش هوش کودکان به چه معناست و ما چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم. در این مطلب سعی شده به صورت خلاصه مروری داشته باشیم بر این موضوع. در ادامه، ابتدا به تعریف معنای هوش و ابعاد هیجانی و شناختی آن پرداخته می‌شود تا مشخص شود این مفهوم کلی چه معنایی دارد، کدام بخش‌های آن قابل پرورش و تقویت است و سپس برخی راهکارها در این زمینه مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

عکس: هانا

روند رشد کودک, رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 2 آذر 1394 | 9:05 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

راهنمای تصویری برای جوش و بیماری‌های پوستی کودکان

 

آیا تا به حال از برآمدگی‌هایی درمنطقه پوشک نوزاد خود شگفت زده شده‌اید؟ یا از نقاط قرمز رنگ بر روی کف دست کودک پیش دبستانی مبهوت شده‌اید؟

این اسلاید‌ها جوش و تاول کودکان را که از شایع‌ترین علائم پوستی در کودکان است، نشان می‌دهد و راجع به علائم و درمان آن‌ها نکاتی را آموزش می‌دهد.

 

سلامت

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 19 آبان 1394 | 11:42 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

«در خانه ما، منم که تصمیم می‌گیرم»؛ بحثی درباره روش‌های متفاوت رفتار با کودک

ما مادران رستاکی اعتراف می‌کنیم که در رفتار با کودکانمان خیلی وقت‌ها احساس سردرگمی می‌کنیم. شاید مثل همه والدین از سوی کتاب‌ها، رسانه‌ها، فضاهای مجازی و البته اطرافیانمان دائما در معرض جملات کوتاه و بلندی قرار می‌گیریم که برگرفته از روش‌ها و مکاتب بسیار گوناگون و گاه متضاد، به ما راهکارهایی را ارائه می‌دهند. اما در نهایت، هر کدام از ما بارها در موقعیت‌هایی قرار می‌گیریم که از خود می‌پرسیم چه باید بکنیم. بحث موقعیت‌های خیلی خاص و عجیب و غریب هم نیست؛ همین اتفاقات روزمره، در زمان غذا خوردن، خوابیدن، حمام رفتن، بازی کردن و غیره و غیره.

گاهی در تمام این موقعیت‌ها با یک سوال کلی مواجه هستیم: چقدر باید قاطع باشیم؟ تا چه حد کوتاه بیاییم؟

متنی که در ادامه می‌آید مطلبی است با عنوان «در خانه ما، تصمیم‌گیری با من است!». این متن نوشته یک مادر فرانسوی در یک سایت تعلیم و تربیت است که به نظر می‌رسد به نوعی بیان کننده یک روش رایج تربیتی (البته شاید با میزان رواج بسیار کمتر در جامعه ما) باشد. این متن توسط یکی از مادران گروه ما برای رستاک ترجمه شده تا امکان بحث بیشتر در جمع‌مان فراهم آورد. سارا مترجم این متن که در فرانسه زندگی می‌کند، بر اساس مشاهداتی که در این جامعه داشته، معتقد است که این روش در کشورهای اروپایی و حداقل در فرانسه بسیار رایج است و بر این اساس آن را «روش کلاسیک تربیتی» در فرانسه می‌نامد. از سوی دیگر، توضیح می‌دهد که انتقاداتی هم به این روش وارد است و حتی جنبش‌های جدیدی با عناوینی مثل «روش تربیتی مثبت» یا روش‌های آلترناتیو در این جامعه رواج پیدا کرده و مخاطبانی را نیز جذب کرده‌اند. این امر موجب بحث‌های زیادی میان متخصصان تربیتی و حتی خانواده‌ها در اروپا و به خصوص فرانسه شده است.
ما قصد داریم در یک مجموعه مطلب در این باره، انواع این روش‌ها را بررسی کرده و به بحث بگذاریم.

اگر شما هم مخاطب این موضوعات هستید، دعوت می‌کنیم در این مباحث همراه ما باشید. ما بعد از هر مطلب، بخشی از گفت‌وگو و تبادل نظر میان جمع مادران رستاکی را نیز در ارتباط با بحث منتشر می‌کنیم، ولی شما هم حتی اگر عضو رستاک نیستید، می‌توانید در بخش نظرات از تجربه خود بگویید یا دیدگاهتان را درباره مطالب و موضوعات مطرح شده بیان کنید.

 

عکس: سالی

 

رفتار با کودک, رابطه در خانواده

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 13 آبان 1394 | 0:28 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

آیا تبلت، تلفن‌های هوشمند و ابزارهای الکترونیکی جدید بچه‌های نسل جدید را باهوش‌تر می‌کنند؟


 

پیش از این تحقیقات زیادی از عوارض جانبی تماشای تلویزیون و ویدئو بر کودکان بسیار کوچک گفته بودند ولی در حال حاضر با توجه به میزان بالای استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند، تاثیر آنها در مغز کودکانی که قبل از سن مدرسه قرار دارند، بسیار مورد توجه گرفته است.

عکس: الیاد

 

در مورد استفاده بچه‌ها از وسایل الکترونیکی بحث‌های متعددی در خانواده‌ها مطرح است. خیلی وقت‌ها می‌شنویم که بسیاری مخالف بکارگیری این ابزارها برای کودکان هستند و برعکس حتما شما هم شنیده‌اید از کسانی که اتفاقا از این قضیه دفاع می‌کنند و برای خردسالان و حتی کودک نوپایشان مثلا تبلت می‌خرند. آنها عموما دو استدلال دارند. یکی اینکه خب همه بچه‌های اطرافیان دارند و ما هم بالطبع باید می‌خریدیم؛ و یا اینکه می‌گویند اصلا چه اشکالی دارد؟ خب این نسل از حالا با این ابزارها آشنا می‌شود. این مقتضای دنیای مدرن امروز است. چرا که نه؟ بچه‌های ما از وقتی خیلی کوچک هستند به این تکنولوژی‌ها عادت می‌کنند و با همین بازی‌های کامپیوتری که فکری هم هستند رشد می‌کنند و خیلی چیزها یاد می‌گیرند. اصلا کسی چه می‌داند؟ چه بسا نسل جدید با این ابزارها باهوش‌تر شود....

اما واقعا آنها که می‌دانند و تحقیق کرده‌اند در این باره چه می‌گویند؟ تلبت‌ها و گوشی های هوشمند چه تاثیری بر ذهن بچه‌های ما دارند؟ و تحقیقات مستدل علمی در این زمینه چه یافته‌هایی داشته‌اند؟ در کل، آیا بکارگیری آنها به عنوان ابزارهای آموزشی مناسب است؟

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 29 مهر 1394 | 9:18 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

خطر سوء استفاده جنسی از کودکان بسیار جدی است، در مورد آن بیشتر بیاموزیم؛

به احتمال زیاد همه ما به عنوان والدین از خطرات سوء استفاده جنسی از کودکان آگاهی داریم؛ اما آگاهی ما و وحشت از سوءاستفاده جنسی از کودکانمان لزوماً به این معنا نیست که ما در مورد نکات ایمنی و شناسایی علائم هشداردهنده سوءاستفاده جنسی همه چیز را می‌دانیم و می‌توانیم با تکیه بر اطلاعات شخصی به کودکانمان نحوه محافظت از خودشان را آموزش دهیم.

درحقیقت بسیاری از ما آنقدرنگران این مسئله هستیم وبه قدری دراین خصوص اضطراب داریم که حتی ممکن است در محافظت از کودکانمان تا جایی زیاده‌روی کنیم که مانع شویم تا آن‌ها نحوه محافظت از خودشان در برابر این خطرات را یاد بگیرند.

 

این مقاله در صدد آن است که در خصوص نحوهٔ محفاظت از کودکان در برابر سوء استفاده جنسی ایده‌هایی به شما بدهد.

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 26 مهر 1394 | 12:23 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

راهنماي مادران براي تغذیه با شیر مادر: کتابچه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بعد از تولد نوزاد و در طول مدت تغذیه او با شیر مادر معمولا پرسش‌های متعددی برای والدین مطرح می‌شود. در بسیاری از کشورهای دنیا، سازمان‌ها و ارگان‌های بهداشت و سلامت کتابچه‌ای را قبل یا بعد از زایمان در اختیار مادران قرار می‌دهند که آنها را در تغذیه کودکانشان با شیر مادر راهنمایی می‌کند.

در ایران نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (معاونت بهداشتی- دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، اداره  سلامت کودکان و ترویج تغذیه با شیرمادر) کتاب «راهنمای ماداران برای تغذیه با شیر مادر» را به این منظور در سال ۱۳۹۰ با همکاری صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) منتشر کرده و نسخه الکترونیکی آن را به صورت رایگان از اینترنت در دسترس همگان قرار داده است.

«راهنمای مادران برای تغذیه با شیر مادر» کتاب جامعی است که به بسیاری از پرسش‌های رایج والدین در مورد تغذیه با شیر مادر و مسائل آن نگاشته شده است و به دلیل اهمیت این کتاب، آن را در سایت رستاک معرفی و منتشر می‌کنیم.

 

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 28 تير 1394 | 19:07 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

خداحافظی با شیر مادر: بهترین زمان چه سنی است؟

شاید بیراه نباشد که بگوییم در کره زمین، هر پدر و مادری بهترین‌ها را برای فرزندش می‌خواهد و با توجه به دانش و آگاهی، فرهنگ و مقدورات خود سعی می‌کند آن را برای کودکش فراهم کند. اما نکته اینجاست که این مقولات (دانش و آگاهی، فرهنگ و شرایط و مقدورات) به حدی در میان انسان‌های مختلف متفاوتند که نتیجه‌ی آن می‌شود طیف وسیعی از تدابیر، تصمیم‌ها و رفتارها در زمینه پرورش کودکان که امروز در جای‌ جای دنیا شاهد آنیم.

یکی از موضوعاتی که در ظاهر امری بسیار طبیعی به نظر می‌رسد ولی در واقع امری بسیار فرهنگی و اجتماعی است، مساله شیردهی به نوزادان است. برداشت اولیه ما بر این است که نوزاد انسان مانند دیگر پستانداران (مگر در موارد بسیار خاص) همیشه به محض تولد از شیر مادر تغذیه می‌کند و این امر به صورتی کاملا غریزی و طبیعی ادامه می‌یابد. اما در واقع چنین نیست! 

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 28 تير 1394 | 18:07 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

خداحافظی با شیر مادر: چه روشی را برای پایان شیردهی کودک نوپا به کار بگیریم؟

زمانی که کودک به سن نوپایی می‌رسد (بعد از شروع اولین قدم‌ها یا عموما در سن ۱۲ تا ۲۴ ماهگی)، در بیشتر مواقع خداحافظی با شیر مادر کار ساده‌ای نیست، با این‌وجود راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به مادران در این زمینه کمک کند.

در واقع صرف نظر از زمان خداحافظی با شیر مادر که می‌تواند بسته به شرایط هر مادر و کودکی متفاوت باشد، چگونگی این خداحافظی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است، چه اگر کودک به روش صحیحی از شیر گرفته نشود، ممکن است لطمات روحی و عاطفی سخت و جبران ناپذیری به او وارد شود و احساس عدم امنیت و اضطراب نشات گرفته از این امر ممکن است تا بزرگسالی نیز او را همراهی کند.

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 28 تير 1394 | 17:00 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودکان چطور با خوردن گوشت حیوانات کنار می‌آیند؟

«مرغ مهربون قدقد کنان مراقب جوجه‌هاش این‌طرف و اون‌طرف می‌دوید»، «ماهی کوچولوها در آب‌ رودخانه با دوستانشان بازی می‌کردند و بالا و پایین می‌پریدند.»

این جمله‌ها ممکن است بخشی از داستان‌هایی باشند که در روز بارها برای بچه‌ها می‌خوانیم. وقتی به پارکی می‌رویم که حوض کوچکی پر از ماهی دارد، با هیجان به دنبال ماهی‌ها می‌گردیم تا آنها را به بچه‌ها نشان دهیم. همان شب وقتی به خانه برمی‌گردیم، شام ماهی داریم یا خوراک مرغ!

یک بار در جمع مادرانه ما این سوال برایمان مطرح شد که ذهن کوچک بچه‌ها چطور بین حیوان‌ها و خوراکشان ارتباط برقرار می‌کنند؟ به خصوص در مورد خوراک‌هایی که به نام همان حیوان خوانده می‌شوند. در این شرایط، آیا کوکان باید از منشأ خوراک گوشتی که می‌خورند، مطلع شوند؟ آیا این مسئله می‌تواند برای آنها تداعی‌گر اعمال خشونت علیه حیوانات باشد و به نحوی ذهن و روحشان را درگیر کند؟

اگر این بحث برای شما هم جالب است، بخشی از گفت‌وگو و تجربیات ما و در ادامه دیدگاه یک کارشناس را در این باره بخوانید.

عکس: بنیتا

تغذیه و شیردهی, رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 26 خرداد 1394 | 9:26 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

از بها دادن بیش از حد به کودکانتان اجتناب کنید تا انسان‌های خودشیقته تربیت نکنید

همه ما بارها و بارها شنیده‌ایم که خوب است بچه‌ها اعتماد به نفس بالایی داشته باشند. همه به عنوان پدر و مادر کم و بیش آگاهیم که اعتماد به نفس بچه‌ها که بخش زیادی از آن در دوران خردسالی و کودکی شکل می‌گیرد در سرنوشت آینده آنها تاثیرگذار است. اما شاید جای آن باشد که این پرسش را مطرح کنیم که اساسا «اعتماد به نفس یعنی چه؟» آیا اعتماد به نفس به معنی این است که کودکان ما خود را انسان‌های بسیار باهوش و با استعدادهای خارق‌العاده بدانند؟ اینکه خود را خاص و متفاوت از دیگران بدانند؟ آیا انسان‌های معتمد به نفس کسانی هستند که خود را برتر از دیگران می‌دانند؟

اگر شما هم تا حدی معتقدید که معنای اعتماد به نفس همین مواردی است که گفته شد یا چیزی مشابه آن، و یا اگر این پرسش برایتان مطرح است که اعتماد به نفس یعنی چه، پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را بخوانید.

نکته مهمی که پدران و مادران باید بدانند، مرز میان «اعتماد به نفس» و «خودشیفتگی» است. دو مقوله‌ای که با وجود تفاوت‌های زیادشان اغلب با هم اشتباه می‌شوند. تلاش برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان از سوی والدین، در موارد زیادی به خودشیفتگی آنها می‌انجامد، چیزی که بیش از همه، همین کودکان و جامعه اطرافشان را در آینده دچار مشکلات عمیق می‌کند. پس خوب است بدانیم چه کنیم که فرزندانمان انسان‌هایی معتمد به نفس و نه خودشیفته باشند.

 

عکس: هانا

 

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 24 خرداد 1394 | 23:37 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

بازی و سرگرمی با بچه‌ها در خانه

در جمع ما خیلی اوقات این بحث مطرح می‌شود که چطور بچه‌ها را در خانه سرگرم کنیم؟ 

به خصوص در مورد بچه‌هایی که مهد کودک نمی‌روند و بیشتر ساعات روز را در خانه هستند، گاهی پیدا کردن بازی‌های خلاقانه جدید و ساعتی سرگرم کردنشان کار دشواری می‌شود. به همین دلیل، ما در جمع‌مان سعی می‌کنیم هر از گاهی ایده‌های جدید را برای بازی با بچه‌ها با هم در میان بگذاریم.

آندیا کوچولو سه ساله است. یعنی یک سال از سن امروز بچه‌های ما که خرداد ۹۲ متولد شده‌اند، بزرگتر. شیرین مامان آندیا ایده‌های ساده ولی مبتکرانه‌ای برای سرگرم کردن دخترش به کار گرفته و عکس آنها را در اختیار ما گذاشته که بتوانیم در رستاک منتشر کنیم، با این هدف که شاید کوچولوهای بیشتری بتوانند با این بازی‌ها سرگرم شوند و از آنها لذت ببرند. سایر عکس‌ها و توضیحات مربوط به بازی‌ها را در ادامه مطلب ببینید


عکس: آندیا، بازی حفظ تعادل در حال دویدن

بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 24 خرداد 1394 | 17:52 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چگونه به کودک خود نه بگوییم؟

 

 

یکی از مهم ترین اصول تربیت، یادگیری مهارت نه گفتن به کودک است. گاهی اوقات کودکان خواسته‌هایی دارند که قابل قبول نیست، باید در این شرایط به آنها نه بگوییم، اما نه گفتن روش خاصی دارد که در صورتی که درست از این روش‌ها استفاده کنیم زودتر به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.

نه گفتن زیاد باعث می‌شود که کلمه نه بی‌اثر شود. بعضی از متخصصان معتقدند کودکانی که زیاد کلمه نه را از بزرگترها می‌شنوند کم‌کم این کلمه را ناشنیده می‌گیرند و یا تنها به صورت خشمگین شما در هنگام به زبان آوردن این کلمه توجه می‌کنند.

پس یک مادر چه باید بکند؟! آِیا به کودکش اجازه دهد تا دیوانه‌وار بدود و هیچ محدودیتی برای او قائل نشود؟ نه نیازی به گفتن این همه «نه» نیست. والدین می‌توانند با روش بهتری برای کودکان محدودیت تعیین کنند بدون اینکه به آنها این همه نه بگویند. می‌توان با بله گفتن هم همان کار را کرد بدون اینکه پاسخ منفی به کودک دلبندتان بدهید. البته در بله گفتن هم باید تعادل داشت.


                                                                                                                       عکس: بنیتا

 

 

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 29 فروردين 1394 | 14:49 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چگونه استقلال و آداب غذا خوردن را به کودکانمان آموزش دهیم؟

روانشناسان معتقدند زمان غذا خوردن کودک در مراحل مختلف زندگی تاثیر تعیین کننده‌ای در رشد روانی او دارد.

بعد از مرحله شیردهی، زمانی می‌رسد که کودک برای تغذیه از سینه مادر یا از آغوش پدر جدا شده، و برای غذا خوردن روبرو یا کنار آنها می‌نشیند. در این شرایط قطعا نوع روابط تغییر می‌کنند و فضای ارتباطی جدیدی شکل می‌گیرد. نوزاد ما بزرگتر شده و کم کم وارد روابط انسانی متفاوت‌تر و گسترده‌تری می‌شود. البته ما در بحث این مقاله خیلی به دنبال تحلیل نوع روابط و فضای اجتماعی در برگیرنده کودک در زمان غذا خوردن نیستیم (موضوعی که شاید در مباحث بعدی آن را دنبال کنیم)، بلکه می‌خواهیم از زاویه‌ای دیگر فضا و زمان غذا خوردن کودکان را تحلیل کنیم. می‌خواهیم بدانیم آموزش استقلال و آداب غذا خوردن چه مراحلی دارد؟ گاهی بچه‌هایی را می‌بینیم یا می‌شنویم که در سه سالگی یا حتی بعد از آنها هنوز به استقلال لازم در غذا خوردن نرسیده‌اند و احتیاج دارند که بزرگترها قاشق به دهانشان بگذارند. گاهی هم پدر و مادرهایی هستند که بسیار در این موارد حساسند و گله می‌کنند که کودکشان تمیز غذا نمی‌خورد یا بسیار انرژی و فشار می‌گذارند تا کودک دوساله یا دوسال و نیمه‌شان کاملا «تمیز» و «مطابق آداب» غذا بخورد.

سوال‌های زیادی در این زمینه جای طرح دارد: از چه زمانی باید شروع کرد و بهتر است با چه روندی پیش برویم که هم درست و تمیز غذا خوردن را به دلبندانمان آموزش دهیم و هم اضطراب‌های بی مورد و نابجا به آنها وارد نکنیم؟ در عین حال چه کنیم که کار خودمان به عنوان پدر و مادر برای تمیز کردن لباس‌ها و زمین و خانه قبل و بعد از غذای بچه‌ها کمی راحت‌تر شود؟

 

عکس: علی

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 21 فروردين 1394 | 0:41 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |
نقاشی کودکان: چقدر آموزش دهیم؟ چقدر دخالت کنیم؟
چه خمیردندانی برای کودکان مناسب است؟
واکنش در برابر گریه کودکان – این قسمت: گریه بعد از زمین خوردن
چطور با دختربچه‌ها حرف بزنیم؟
غلغلک دادن کودکان، مجاز یا ممنوع؟
تکنیک خود کاوی و روانکاوی برای والدین
چه کتابی برای کودکم بخرم؟ راهنمای انتخاب کتاب کودکان و یک بسته‌ پیشنهادی معتبر (بهار ۱۳۹۶)
معرفی دو کتاب برای شناسایی و مدیریت احساس خشم (گروه سنی ۳ تا ۸ سال)
در مقابل کودکی که با واقعه‌ای دلهره‌آور مواجه شده، چه واکنشی داشته باشیم؟
ایست! خطر! یک تکنیک برای جلب توجه کودکان نوپا و گوشزد کردن خطرات به آنها
کودک من برای انجام کارهای روزمره وقت‌کشی می‌کند
تحولات نقاشی کودک در سنین مختلف
اطلاعیه: سایت جدید مادران رستاک راه اندازی شد
خداحافظی با پوشک: بهترین زمان چه سنی است؟
به عنوان مادران و پدران آگاه، با کلیشه «اسباب بازی دخترونه» و «اسباب بازی پسرونه» مبارزه کنیم
چگونه سلام کردن را به کودکانمان بیاموزیم؟
آیا می‌توانیم هوش کودکانمان را افزایش دهیم؟
راهنمای تصویری برای جوش و بیماری‌های پوستی کودکان
«در خانه ما، منم که تصمیم می‌گیرم»؛ بحثی درباره روش‌های متفاوت رفتار با کودک
آیا تبلت، تلفن‌های هوشمند و ابزارهای الکترونیکی جدید بچه‌های نسل جدید را باهوش‌تر می‌کنند؟
صفحه قبل 1 صفحه بعد