تغذیه و شیردهی

رستاک

رستاک شاخه‌ نورسته‌ای‌ست که از پهلوی شاخه‌ بزرگ‌تر راست رسته باشد و استعاره‌ای‌ست به کودکان دلبندمان؛ باشد که روزی درختانی تنومند شوند

تغذیه و شیردهی

<-BlogAuthor->
رستاک رستاک شاخه‌ نورسته‌ای‌ست که از پهلوی شاخه‌ بزرگ‌تر راست رسته باشد و استعاره‌ای‌ست به کودکان دلبندمان؛ باشد که روزی درختانی تنومند شوند

راهنماي مادران براي تغذیه با شیر مادر: کتابچه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بعد از تولد نوزاد و در طول مدت تغذیه او با شیر مادر معمولا پرسش‌های متعددی برای والدین مطرح می‌شود. در بسیاری از کشورهای دنیا، سازمان‌ها و ارگان‌های بهداشت و سلامت کتابچه‌ای را قبل یا بعد از زایمان در اختیار مادران قرار می‌دهند که آنها را در تغذیه کودکانشان با شیر مادر راهنمایی می‌کند.

در ایران نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (معاونت بهداشتی- دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، اداره  سلامت کودکان و ترویج تغذیه با شیرمادر) کتاب «راهنمای ماداران برای تغذیه با شیر مادر» را به این منظور در سال ۱۳۹۰ با همکاری صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) منتشر کرده و نسخه الکترونیکی آن را به صورت رایگان از اینترنت در دسترس همگان قرار داده است.

«راهنمای مادران برای تغذیه با شیر مادر» کتاب جامعی است که به بسیاری از پرسش‌های رایج والدین در مورد تغذیه با شیر مادر و مسائل آن نگاشته شده است و به دلیل اهمیت این کتاب، آن را در سایت رستاک معرفی و منتشر می‌کنیم.

 

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 28 تير 1394 | 19:07 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

خداحافظی با شیر مادر: بهترین زمان چه سنی است؟

شاید بیراه نباشد که بگوییم در کره زمین، هر پدر و مادری بهترین‌ها را برای فرزندش می‌خواهد و با توجه به دانش و آگاهی، فرهنگ و مقدورات خود سعی می‌کند آن را برای کودکش فراهم کند. اما نکته اینجاست که این مقولات (دانش و آگاهی، فرهنگ و شرایط و مقدورات) به حدی در میان انسان‌های مختلف متفاوتند که نتیجه‌ی آن می‌شود طیف وسیعی از تدابیر، تصمیم‌ها و رفتارها در زمینه پرورش کودکان که امروز در جای‌ جای دنیا شاهد آنیم.

یکی از موضوعاتی که در ظاهر امری بسیار طبیعی به نظر می‌رسد ولی در واقع امری بسیار فرهنگی و اجتماعی است، مساله شیردهی به نوزادان است. برداشت اولیه ما بر این است که نوزاد انسان مانند دیگر پستانداران (مگر در موارد بسیار خاص) همیشه به محض تولد از شیر مادر تغذیه می‌کند و این امر به صورتی کاملا غریزی و طبیعی ادامه می‌یابد. اما در واقع چنین نیست! 

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 28 تير 1394 | 18:07 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

خداحافظی با شیر مادر: چه روشی را برای پایان شیردهی کودک نوپا به کار بگیریم؟

زمانی که کودک به سن نوپایی می‌رسد (بعد از شروع اولین قدم‌ها یا عموما در سن ۱۲ تا ۲۴ ماهگی)، در بیشتر مواقع خداحافظی با شیر مادر کار ساده‌ای نیست، با این‌وجود راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به مادران در این زمینه کمک کند.

در واقع صرف نظر از زمان خداحافظی با شیر مادر که می‌تواند بسته به شرایط هر مادر و کودکی متفاوت باشد، چگونگی این خداحافظی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است، چه اگر کودک به روش صحیحی از شیر گرفته نشود، ممکن است لطمات روحی و عاطفی سخت و جبران ناپذیری به او وارد شود و احساس عدم امنیت و اضطراب نشات گرفته از این امر ممکن است تا بزرگسالی نیز او را همراهی کند.

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 28 تير 1394 | 17:00 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودکان چطور با خوردن گوشت حیوانات کنار می‌آیند؟

«مرغ مهربون قدقد کنان مراقب جوجه‌هاش این‌طرف و اون‌طرف می‌دوید»، «ماهی کوچولوها در آب‌ رودخانه با دوستانشان بازی می‌کردند و بالا و پایین می‌پریدند.»

این جمله‌ها ممکن است بخشی از داستان‌هایی باشند که در روز بارها برای بچه‌ها می‌خوانیم. وقتی به پارکی می‌رویم که حوض کوچکی پر از ماهی دارد، با هیجان به دنبال ماهی‌ها می‌گردیم تا آنها را به بچه‌ها نشان دهیم. همان شب وقتی به خانه برمی‌گردیم، شام ماهی داریم یا خوراک مرغ!

یک بار در جمع مادرانه ما این سوال برایمان مطرح شد که ذهن کوچک بچه‌ها چطور بین حیوان‌ها و خوراکشان ارتباط برقرار می‌کنند؟ به خصوص در مورد خوراک‌هایی که به نام همان حیوان خوانده می‌شوند. در این شرایط، آیا کوکان باید از منشأ خوراک گوشتی که می‌خورند، مطلع شوند؟ آیا این مسئله می‌تواند برای آنها تداعی‌گر اعمال خشونت علیه حیوانات باشد و به نحوی ذهن و روحشان را درگیر کند؟

اگر این بحث برای شما هم جالب است، بخشی از گفت‌وگو و تجربیات ما و در ادامه دیدگاه یک کارشناس را در این باره بخوانید.

عکس: بنیتا

تغذیه و شیردهی, رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 26 خرداد 1394 | 9:26 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چگونه استقلال و آداب غذا خوردن را به کودکانمان آموزش دهیم؟

روانشناسان معتقدند زمان غذا خوردن کودک در مراحل مختلف زندگی تاثیر تعیین کننده‌ای در رشد روانی او دارد.

بعد از مرحله شیردهی، زمانی می‌رسد که کودک برای تغذیه از سینه مادر یا از آغوش پدر جدا شده، و برای غذا خوردن روبرو یا کنار آنها می‌نشیند. در این شرایط قطعا نوع روابط تغییر می‌کنند و فضای ارتباطی جدیدی شکل می‌گیرد. نوزاد ما بزرگتر شده و کم کم وارد روابط انسانی متفاوت‌تر و گسترده‌تری می‌شود. البته ما در بحث این مقاله خیلی به دنبال تحلیل نوع روابط و فضای اجتماعی در برگیرنده کودک در زمان غذا خوردن نیستیم (موضوعی که شاید در مباحث بعدی آن را دنبال کنیم)، بلکه می‌خواهیم از زاویه‌ای دیگر فضا و زمان غذا خوردن کودکان را تحلیل کنیم. می‌خواهیم بدانیم آموزش استقلال و آداب غذا خوردن چه مراحلی دارد؟ گاهی بچه‌هایی را می‌بینیم یا می‌شنویم که در سه سالگی یا حتی بعد از آنها هنوز به استقلال لازم در غذا خوردن نرسیده‌اند و احتیاج دارند که بزرگترها قاشق به دهانشان بگذارند. گاهی هم پدر و مادرهایی هستند که بسیار در این موارد حساسند و گله می‌کنند که کودکشان تمیز غذا نمی‌خورد یا بسیار انرژی و فشار می‌گذارند تا کودک دوساله یا دوسال و نیمه‌شان کاملا «تمیز» و «مطابق آداب» غذا بخورد.

سوال‌های زیادی در این زمینه جای طرح دارد: از چه زمانی باید شروع کرد و بهتر است با چه روندی پیش برویم که هم درست و تمیز غذا خوردن را به دلبندانمان آموزش دهیم و هم اضطراب‌های بی مورد و نابجا به آنها وارد نکنیم؟ در عین حال چه کنیم که کار خودمان به عنوان پدر و مادر برای تمیز کردن لباس‌ها و زمین و خانه قبل و بعد از غذای بچه‌ها کمی راحت‌تر شود؟

 

عکس: علی

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 21 فروردين 1394 | 0:41 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چند نکته کاربردی برای والدینی که کودکانشان خوب غذا نمی خورند

بی اشتهایی و بدغذایی بچه‌ها در سنین مختلف یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری بسیاری از والدین است. در جمع مادرانه ما نیز بحث در این باره کم و بیش جریان دارد و گاهی راهکارها و شیوه‌های متفاوتی پیشنهاد می‌شود. در رستاک تلاش می‌کنیم بخشی از این دیدگاه‌ها و به خصوص تجربیات و تبادل نظر دوستانمان را منتشر کنیم. هر چند ممکن است گاهی میان شیوه‌های پیشنهادی از منابع گوناگون و توسط افراد مختلف، تفاوت‌ها و حتی تناقض‌هایی هم وجود داشته باشد. در این زمینه، قاعدتا بررسی بیشتر و انتخاب برای هر کودک با توجه به شرایط خانواده به عهده پدران و مادران است.

 

 

عکس: بنیتا

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 2 اسفند 1393 | 11:00 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چه زمانی، چرا و چگونه کودک را به شیر خوردن در لیوان عادت دهیم؟

دیدگاه کارشناسان

چه زمانی و چگونه باید شیشه شیر را از کودکم بگیرم؟ آیا یک سالگی وقت مناسبی برای این کار است؟ مطلبی که در ادامه می‌خوانید بخشی از کتاب «کلیدهای رفتار با کودک یک ساله» نوشته مگ زوبیک و ترجمه زهرا جعفری است. در این مطلب تلاش شده در عین در نظر گرفتن نیاز روانی کودکان به مکیدن شیشه شیر، توضیح داده شود که در چه شرایطی شیر خوردن بچه‌ها با شیشه برای دندان‌های آنها مضر می‌شود و اینکه در مقابل وابستگی زیاد به شیشه شیر چه باید کرد؟

بسیاری از کودکان یک ساله مایعات را از شیشه می‌نوشند. اغلب به والدین گفته می‌شود که کودکان این سن باید فقط از فنجان یا لیوان بیاشامند. در این شرایط چنانچه کودک وابسته به شیشه باشد، والدین درباره لزوم گرفتن شیشه از او سردرگم و نگران می‌شوند.

عکس: مانی 

تغذیه و شیردهی, روند رشد کودک

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 5 بهمن 1393 | 21:27 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چگونه غذای کودکمان را مقوی و مغذی کنیم؟

دیدگاه کار‌شناسان

منظور از مقوی و مغذی کردن غذای کودک اضافه کردن برخی از مواد غذایی به غذای کودک است که بتوان بویژه در مواقعی که کودک دچار تاخیر رشد شده، انرژی و مواد مغذی بیشتری را به خصوص در گروه مانند پروتئین‌ها، انواع ویتامین‌ها (مانند ویتامین آ و سی) و انواع املاح (مانند کلسیم آهن روی و...) به کودک رساند.

 

 

عکس: باران

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 23 آذر 1393 | 1:23 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودکان کی و چگونه می‌توانند مستقل غذا بخورند؟

دیدگاه کار‌شناسان

 

برای اجتناب از سرخوردگی ناشی از ریختن غذا، فقط غذاهای نیمه مایع را بگذارید به تنهایی بخورد. اگرغذاهای جامد که به قاشق می‌چسبد و به سادگی نمی‌ریزد به اوبدهید، کودک بیشتر تشویق می‌شود مستقل غذا بخورد.

 

 

عکس: آرش

تغذیه و شیردهی, روند رشد کودک

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 22 آذر 1393 | 23:53 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودک من اشتهای چندانی به غذا ندارد. چرا و چه باید کرد؟

از سن چهار ماهگی به بعد با هماهنگی پزشکان، به تدریج قاشق و بشقاب‌های کوچک به آشپزخانه‌های ما اضافه شد و کم‌کم کوچولوهای ما هم شروع کردند به غذا خوردن. یکی چهار ماهگی شروع کرد، یکی شش ماهگی و برخی هم حتی کمی دیرتر. اما هنوز چند ماهی نگذشته بود که بسیاری از ما با مشکل بی‌اشتهایی بچه‌ها در مقابل غذا مواجه شدیم و بحث‌ها در این زمینه شروع شد.

متنی که در ادامه می‌خوانید خلاصه‌ای از مهم‌ترین مطالبی است که برای ما در این زمینه مفید بودند و البته بحث‌ها و تبادل نظرهای ما. 

این متن برگرفته از تجربیات ما در فاصله سنی ۹ تا ۱۲ ماهگی بچه‌هاست.

 

 

عکس: باران

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 15 آذر 1393 | 18:07 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

شیر مادر تا کی؟

دیدگاه کارشناسان

آیا تغذیه با شیر مادر در سال دوم زندگی نیز یک ضرورت است؟

همه ما راجع به فواید تغذیه با شیر مادر شنیده‌ایم. اما این پرسش هم خیلی وقت‌ها مطرح است که شیر مادر تا چه سنی برای کودک ضروری یا مفید است؟

تحلیل‌ها و توصیه‌های مختلفی در این زمینه مطرح می‌شوند. فرهنگ شیردهی کودکان در جوامع گوناگون بسیار متفاوت است. مثلا در کشورهای غربی در دوره‌ای نزدیک به سی سال شیر خشک‌ها رونق زیادی پیدا کردند و در بسیاری مواقع خیلی زود جایگزین شیر مادر شدند. نظام سرمایه‌داری و تولید کنندگان شیر خشک در تبلیغ محصولات خود به قدری موفق عمل کردند که در بسیاری از جوامع این تصور غلط در مادران یک تا دو نسل به وجود آمد که برای خود و فرزندشان بهتر است که از همان ابتدای تولد یا در ماه‌های اولیه شیر خشک را جایگزین شیر مادر کنند. آثار این تبلیغات تجاری و صنعتی هنوز به حدی مطرح است که در بسیاری از این کشورهای پیشرفته، علی رغم توصیه‌های اکید نهادهای سلامت و پزشکی، دوران شیردهی مادران بسیار کوتاه‌تر از جوامع به ظاهر سنتی‌تر است. به همین منظور نهادهای مرتبط در سال‌های اخیر تلاش زیادی می‌کنند که تحولی در فرهنگ شیردهی ایجاد کرده و بار دیگر مادران را به سمت طولانی‌تر کردن دوران شیردهی سوق دهند.

عکس: باران

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 13 آذر 1393 | 2:03 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای کودکان نه ماه و بزرگ‌تر

غذاهای غیر مجاز تا یک سالگی؛

دیدگاه کارشناسان

عکس: رادین

- غذاهایی که پروتئین آنها ایجاد حساسیت می کند: شیر گاو، سفیده تخم مرغ، پنیر

]توضیح مامان‌های رستاک: در مورد بچه‌هایی که (سابقه آلرژی خودشان یا در خانواده) ندارند و زرده تخم مرغ را هم چند ماهی است که بدون مشکل می‌خورند، سفیده را می‌توان از ده یا یازده ماهگی هم شروع کرد.)

 - میوههایی که به دلیل ایجاد حساسیت و یا احتمال گیر کردن در گلوی کودک و ایجاد خفگی مشکل ایجاد می‌کند : انواع توتها ( توت سفید، توت فرنگی، شاه توت و تمشک)، آلبالو، گیلاس، خربزه، کیوی، انگور

 - تنقلاتی که به دلیل حساسیت و یا احتمال ایجاد خفگی برای کودکان مضر است: بادام زمینی، کشمش

 - مصرف عسل نیز به دلیل احتمال مسمومیت توصیه نمی‌شود.

 

منبع: نیازهای غذایی شیرخواران، مولف: فریبا کلاهدوز

گفت‌وگو و تبادل نظر ما را در این باره در ادامه مطلب بخوانید.

 

تغذیه و شیردهی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 8 آذر 1393 | 19:43 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

شیردهی شبانه تا کی؟

دیدگاه کارشناسان و تجربیات مادرانه ما

تا چه زمانی بچه‌ها شب‌ها هم شیر می‌خورند؟

عکس: متین

بعد از اینکه غذای سفره در برنامه تغذیه کودک قرار گرفت، دیگر دلیلی برای بیدار شدن او در طول شب وجود ندارد...

توجه داشته باشید که اگر کودک در این زمان هر شب بیدار می‌شود علت آن گرسنگی نیست..

در این صورت اگر هر بار او را از رختخواب خارج کنید و به او رسیدگی کنید یا خوراکی بدهید، یاد می‌گیرد که هر شب بیدار شود و گریه کند.... راه بردن کودک در منزل یا گرداندن او با ماشین در شهر، فقط در عرض چند روز تبدیل به برنامه عادی و روزانه او خواهد شد...

 

تغذیه و شیردهی, خواب

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 1 آذر 1393 | 20:26 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

بیداری‌ها و گریه‌های شبانه را چگونه کنترل کنیم؟

دیدگاه کارشناسان و تجربیات مادرانه ما

راه حل کنترل گریه شبانه کودک

عکس: بنیتا

این روش بعد از یک هفته نتیجه بخش است...

•          اولا بدانید که استفاده از این روش به این معنا نیست که نسبت به گریه او بی‌تفاوت باشید و هیچ عکس العملی نشان ندهید.

•          دوما باید بتوانید علت گریه شبانه کودک را تشخیص دهید، گریه مداوم همراه با جیغ‌های بلند یا گریه‌های آهسته و پر از ناله نشان دهنده درد یا ناراحتی بچه‌ها هستند.

•          اما گریه جلب توجه اغلب منقطع و شبیه به ونگ ونگ کردن است و کودک بعد از گریه کمی صبر می‌کند تا شاید گریه‌اش به نتیجه‌ای برسد، این مدل گریه مانند موج فراز و فرود دارد.

•          فقط بعد از اطمینان از تشخیص معنای گریه کودک از روش کنترل گریه شبانه استفاده کنید.

خواب, تغذیه و شیردهی, رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 1 آذر 1393 | 19:31 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |
نقاشی کودکان: چقدر آموزش دهیم؟ چقدر دخالت کنیم؟
چه خمیردندانی برای کودکان مناسب است؟
واکنش در برابر گریه کودکان – این قسمت: گریه بعد از زمین خوردن
چطور با دختربچه‌ها حرف بزنیم؟
غلغلک دادن کودکان، مجاز یا ممنوع؟
تکنیک خود کاوی و روانکاوی برای والدین
چه کتابی برای کودکم بخرم؟ راهنمای انتخاب کتاب کودکان و یک بسته‌ پیشنهادی معتبر (بهار ۱۳۹۶)
معرفی دو کتاب برای شناسایی و مدیریت احساس خشم (گروه سنی ۳ تا ۸ سال)
در مقابل کودکی که با واقعه‌ای دلهره‌آور مواجه شده، چه واکنشی داشته باشیم؟
ایست! خطر! یک تکنیک برای جلب توجه کودکان نوپا و گوشزد کردن خطرات به آنها
کودک من برای انجام کارهای روزمره وقت‌کشی می‌کند
تحولات نقاشی کودک در سنین مختلف
اطلاعیه: سایت جدید مادران رستاک راه اندازی شد
خداحافظی با پوشک: بهترین زمان چه سنی است؟
به عنوان مادران و پدران آگاه، با کلیشه «اسباب بازی دخترونه» و «اسباب بازی پسرونه» مبارزه کنیم
چگونه سلام کردن را به کودکانمان بیاموزیم؟
آیا می‌توانیم هوش کودکانمان را افزایش دهیم؟
راهنمای تصویری برای جوش و بیماری‌های پوستی کودکان
«در خانه ما، منم که تصمیم می‌گیرم»؛ بحثی درباره روش‌های متفاوت رفتار با کودک
آیا تبلت، تلفن‌های هوشمند و ابزارهای الکترونیکی جدید بچه‌های نسل جدید را باهوش‌تر می‌کنند؟
صفحه قبل 1 صفحه بعد