رفتار با کودک

رستاک

رستاک شاخه‌ نورسته‌ای‌ست که از پهلوی شاخه‌ بزرگ‌تر راست رسته باشد و استعاره‌ای‌ست به کودکان دلبندمان؛ باشد که روزی درختانی تنومند شوند

رفتار با کودک

<-BlogAuthor->
رستاک رستاک شاخه‌ نورسته‌ای‌ست که از پهلوی شاخه‌ بزرگ‌تر راست رسته باشد و استعاره‌ای‌ست به کودکان دلبندمان؛ باشد که روزی درختانی تنومند شوند

خداحافظی با پوشک: بهترین زمان چه سنی است؟

اولین قدم برای از پوشک گرفتن کودک، یافتن زمان مناسب آن است. در مورد نسل‌های پیشین، در دوران کودکی پدران و مادران امروزی و پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، خداحافظی با پوشک خیلی زود صورت می‌گرفت. شاید در آن دوران اگر کودک دو ساله‌ای هنوز پوشک به پا داشت، خود او و والدینش قضاوت‌های سنگینی را متحمل می‌شدند. اما امروز، با پژوهش‌های صورت گرفته روی کودکان، سن خداحافظی با پوشک به مراتب بسیار افزایش یافته، تا جایی که اکنون عموما متخصصان بعد از دو سالگی و یا بعد از ۲۷ ماهگی را پیشنهاد می‌کنند. ولی نکته مهم این است که هیچ خط کش و معیار یکسانی وجود ندارد که با تکیه بر آن بتوان برای همه کودکان معیار واحد و سن مشخصی را تعیین کرد.
در اینجا هم معیار، همان اصل کلی و همیشگی است: کودکان با هم متفاوتند؛ چه بسا کودکی کمی قبل از دو سالگی و کودکی دیگر پس از سه سالگی این توانایی را به دست بیاورد. در این راه، والدین با مشاهده شرایط آمادگی فرزندانشان تصمیم گیرنده اصلی هستند و بدیهی است که در این مهم، نگرانی از قضاوت‌های اطرافیان شاید باید آخرین نگرانی باشد.

فراموش نکنیم اشتباه در انتخاب زمان مناسب و در نتیجه وارد شدن فشارهای جسمی و عاطفی به کودک در آینده منجر به بروز مشکلات جبران ناپذیری خواهد شد. برای اینکه بتوانیم تشخیص دهیم که آیا کودکمان برای این مرحلهٔ حساس آماده است یا نه، ابتدا نظر کار‌شناسان و سپس گفت‌و‌گوهای مادران رستاکی را در این خصوص می‌خوانیم.

      عکس: ماهان     

روند رشد کودک, رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 25 فروردين 1395 | 17:17 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

به عنوان مادران و پدران آگاه، با کلیشه «اسباب بازی دخترونه» و «اسباب بازی پسرونه» مبارزه کنیم

شاید کمی پیچیده و عجیب به نظر بیاید اگر بگوییم که ما پدر و مادرها چطور ناخواسته از قبل از تولد فرزندمان سرنوشت او را با «کلیشه‌های جنسیتی» رقم می‌زنیم.

سال‌هاست که به نظرمان می‌آید تبعیض‌ها علیه دختران و پسران در جامعه به طرز معناداری کاهش یافته است. امروز حتی از پدربزرگ و مادربزرگ‌ها هم قبل از تولد بچه‌ها می‌شنویم که «انشاءالله سالم باشه، دختر و پسر بودنش فرقی نمی‌کنه!» یا گاهی می‌گویند «قدیم بود که دختر و پسر بودن بچه انقدر مهم بود. الان خانواده‌ها آگاه شدند و اکثرا دخترها را همان‌قدر دوست دارند که پسرها را». یا تاکید دارند که «برای ما واقعا فرقی نمی‌کنه دختر باشه یا پسر. ما برای تربیت و موفقیت دخترمان همان قدر تلاش می‌کنیم که برای پسرمان. واقعا بین پسر و دختر فرقی نمی‌گذاریم!»

 

رفتار با کودک, بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 18 فروردين 1395 | 19:19 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چگونه سلام کردن را به کودکانمان بیاموزیم؟

یک میهمانی فامیلی که پدر و مادری به همراه فرزندشان وارد آن می شوند، همه نگاه‌ها به طرف کوچولوی همراه برمی‌گردد، اما او عکس‌العمل خاصی نشان نمی‌دهد. والدین از او می‌خواهند به همه سلام کند یا به خوش و بش و احوالپرسی دیگران جواب دهد، ولی او امتناع می‌کند و حتی ممکن است نه تنها به دیگران سلام نکند، بلکه با اصرار پدر و مادر نتیجه عکس حاصل شده و کودک آشفته شود.

احتمالا شما نیز به عنوان پدر یا مادر با موقعیت‌هایی این چنینی مواجه شده‌اید. باید دید اصلا لازم است که کودکانی به سن و سال بچه‌های ما با ورود به هر جمعی یا ملاقات هر شخص جدیدی سلام کنند؟ یا اگر سلام نکنند دلیل بر بی ادبی آنهاست؟ ما چگونه می‌توانیم آداب معاشرت را به ایشان بیاموزیم؟ و اصلا آیا تذکر مستقیم در این خصوص موثر و پاسخگوست؟ در زیر ابتدا گفتگوی مادران رستاکی را در این باره می‌خوانید و سپس یک نظر کارشناسی مرتبط با این موضوع.  گفتگوی ما در رستاک، در سن دو سالگی کودکانمان صورت گرفته است.

عکس: السا

 

رابطه در خانواده, رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 19 بهمن 1394 | 19:45 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

آیا می‌توانیم هوش کودکانمان را افزایش دهیم؟

نظر کارشناسان:

تحقیقات نشان داده‌اند که بیش از صد بیلیون اتصالات مغزی در پنج سال اول زندگی انسان ایجاد می‌شوند و تنها بخش کوچکی از این اتصالات پیش از تولد ایجاد شده‌اند؛ همان بخشی که عمدتاً مربوط به عملکردهای فیزیولوژیکی متصل به بقا هستند. به عبارتی دیگر قسمت بزرگی از مهارت‌ها و توانایی‌های ذهنی افراد که بیشتر مربوط به توانایی‌های ذهنی و یادگیری است، پس از تولد و تا سن پنج سالگی شکل می‌گیرد.

با توجه به همین چند خط، می‌توان گفت که بخش مهمی از دغدغه‌های والدین برای پرورش هوش کودکانشان و جستجوی راه‌های موثر برای آن، به‌جاست؛ اما باید دید اساساً پرورش هوش کودکان به چه معناست و ما چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم. در این مطلب سعی شده به صورت خلاصه مروری داشته باشیم بر این موضوع. در ادامه، ابتدا به تعریف معنای هوش و ابعاد هیجانی و شناختی آن پرداخته می‌شود تا مشخص شود این مفهوم کلی چه معنایی دارد، کدام بخش‌های آن قابل پرورش و تقویت است و سپس برخی راهکارها در این زمینه مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

عکس: هانا

روند رشد کودک, رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 2 آذر 1394 | 9:05 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

«در خانه ما، منم که تصمیم می‌گیرم»؛ بحثی درباره روش‌های متفاوت رفتار با کودک

ما مادران رستاکی اعتراف می‌کنیم که در رفتار با کودکانمان خیلی وقت‌ها احساس سردرگمی می‌کنیم. شاید مثل همه والدین از سوی کتاب‌ها، رسانه‌ها، فضاهای مجازی و البته اطرافیانمان دائما در معرض جملات کوتاه و بلندی قرار می‌گیریم که برگرفته از روش‌ها و مکاتب بسیار گوناگون و گاه متضاد، به ما راهکارهایی را ارائه می‌دهند. اما در نهایت، هر کدام از ما بارها در موقعیت‌هایی قرار می‌گیریم که از خود می‌پرسیم چه باید بکنیم. بحث موقعیت‌های خیلی خاص و عجیب و غریب هم نیست؛ همین اتفاقات روزمره، در زمان غذا خوردن، خوابیدن، حمام رفتن، بازی کردن و غیره و غیره.

گاهی در تمام این موقعیت‌ها با یک سوال کلی مواجه هستیم: چقدر باید قاطع باشیم؟ تا چه حد کوتاه بیاییم؟

متنی که در ادامه می‌آید مطلبی است با عنوان «در خانه ما، تصمیم‌گیری با من است!». این متن نوشته یک مادر فرانسوی در یک سایت تعلیم و تربیت است که به نظر می‌رسد به نوعی بیان کننده یک روش رایج تربیتی (البته شاید با میزان رواج بسیار کمتر در جامعه ما) باشد. این متن توسط یکی از مادران گروه ما برای رستاک ترجمه شده تا امکان بحث بیشتر در جمع‌مان فراهم آورد. سارا مترجم این متن که در فرانسه زندگی می‌کند، بر اساس مشاهداتی که در این جامعه داشته، معتقد است که این روش در کشورهای اروپایی و حداقل در فرانسه بسیار رایج است و بر این اساس آن را «روش کلاسیک تربیتی» در فرانسه می‌نامد. از سوی دیگر، توضیح می‌دهد که انتقاداتی هم به این روش وارد است و حتی جنبش‌های جدیدی با عناوینی مثل «روش تربیتی مثبت» یا روش‌های آلترناتیو در این جامعه رواج پیدا کرده و مخاطبانی را نیز جذب کرده‌اند. این امر موجب بحث‌های زیادی میان متخصصان تربیتی و حتی خانواده‌ها در اروپا و به خصوص فرانسه شده است.
ما قصد داریم در یک مجموعه مطلب در این باره، انواع این روش‌ها را بررسی کرده و به بحث بگذاریم.

اگر شما هم مخاطب این موضوعات هستید، دعوت می‌کنیم در این مباحث همراه ما باشید. ما بعد از هر مطلب، بخشی از گفت‌وگو و تبادل نظر میان جمع مادران رستاکی را نیز در ارتباط با بحث منتشر می‌کنیم، ولی شما هم حتی اگر عضو رستاک نیستید، می‌توانید در بخش نظرات از تجربه خود بگویید یا دیدگاهتان را درباره مطالب و موضوعات مطرح شده بیان کنید.

 

عکس: سالی

 

رفتار با کودک, رابطه در خانواده

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 13 آبان 1394 | 0:28 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

آیا تبلت، تلفن‌های هوشمند و ابزارهای الکترونیکی جدید بچه‌های نسل جدید را باهوش‌تر می‌کنند؟


 

پیش از این تحقیقات زیادی از عوارض جانبی تماشای تلویزیون و ویدئو بر کودکان بسیار کوچک گفته بودند ولی در حال حاضر با توجه به میزان بالای استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند، تاثیر آنها در مغز کودکانی که قبل از سن مدرسه قرار دارند، بسیار مورد توجه گرفته است.

عکس: الیاد

 

در مورد استفاده بچه‌ها از وسایل الکترونیکی بحث‌های متعددی در خانواده‌ها مطرح است. خیلی وقت‌ها می‌شنویم که بسیاری مخالف بکارگیری این ابزارها برای کودکان هستند و برعکس حتما شما هم شنیده‌اید از کسانی که اتفاقا از این قضیه دفاع می‌کنند و برای خردسالان و حتی کودک نوپایشان مثلا تبلت می‌خرند. آنها عموما دو استدلال دارند. یکی اینکه خب همه بچه‌های اطرافیان دارند و ما هم بالطبع باید می‌خریدیم؛ و یا اینکه می‌گویند اصلا چه اشکالی دارد؟ خب این نسل از حالا با این ابزارها آشنا می‌شود. این مقتضای دنیای مدرن امروز است. چرا که نه؟ بچه‌های ما از وقتی خیلی کوچک هستند به این تکنولوژی‌ها عادت می‌کنند و با همین بازی‌های کامپیوتری که فکری هم هستند رشد می‌کنند و خیلی چیزها یاد می‌گیرند. اصلا کسی چه می‌داند؟ چه بسا نسل جدید با این ابزارها باهوش‌تر شود....

اما واقعا آنها که می‌دانند و تحقیق کرده‌اند در این باره چه می‌گویند؟ تلبت‌ها و گوشی های هوشمند چه تاثیری بر ذهن بچه‌های ما دارند؟ و تحقیقات مستدل علمی در این زمینه چه یافته‌هایی داشته‌اند؟ در کل، آیا بکارگیری آنها به عنوان ابزارهای آموزشی مناسب است؟

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 29 مهر 1394 | 9:18 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

خطر سوء استفاده جنسی از کودکان بسیار جدی است، در مورد آن بیشتر بیاموزیم؛

به احتمال زیاد همه ما به عنوان والدین از خطرات سوء استفاده جنسی از کودکان آگاهی داریم؛ اما آگاهی ما و وحشت از سوءاستفاده جنسی از کودکانمان لزوماً به این معنا نیست که ما در مورد نکات ایمنی و شناسایی علائم هشداردهنده سوءاستفاده جنسی همه چیز را می‌دانیم و می‌توانیم با تکیه بر اطلاعات شخصی به کودکانمان نحوه محافظت از خودشان را آموزش دهیم.

درحقیقت بسیاری از ما آنقدرنگران این مسئله هستیم وبه قدری دراین خصوص اضطراب داریم که حتی ممکن است در محافظت از کودکانمان تا جایی زیاده‌روی کنیم که مانع شویم تا آن‌ها نحوه محافظت از خودشان در برابر این خطرات را یاد بگیرند.

 

این مقاله در صدد آن است که در خصوص نحوهٔ محفاظت از کودکان در برابر سوء استفاده جنسی ایده‌هایی به شما بدهد.

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 26 مهر 1394 | 12:23 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودکان چطور با خوردن گوشت حیوانات کنار می‌آیند؟

«مرغ مهربون قدقد کنان مراقب جوجه‌هاش این‌طرف و اون‌طرف می‌دوید»، «ماهی کوچولوها در آب‌ رودخانه با دوستانشان بازی می‌کردند و بالا و پایین می‌پریدند.»

این جمله‌ها ممکن است بخشی از داستان‌هایی باشند که در روز بارها برای بچه‌ها می‌خوانیم. وقتی به پارکی می‌رویم که حوض کوچکی پر از ماهی دارد، با هیجان به دنبال ماهی‌ها می‌گردیم تا آنها را به بچه‌ها نشان دهیم. همان شب وقتی به خانه برمی‌گردیم، شام ماهی داریم یا خوراک مرغ!

یک بار در جمع مادرانه ما این سوال برایمان مطرح شد که ذهن کوچک بچه‌ها چطور بین حیوان‌ها و خوراکشان ارتباط برقرار می‌کنند؟ به خصوص در مورد خوراک‌هایی که به نام همان حیوان خوانده می‌شوند. در این شرایط، آیا کوکان باید از منشأ خوراک گوشتی که می‌خورند، مطلع شوند؟ آیا این مسئله می‌تواند برای آنها تداعی‌گر اعمال خشونت علیه حیوانات باشد و به نحوی ذهن و روحشان را درگیر کند؟

اگر این بحث برای شما هم جالب است، بخشی از گفت‌وگو و تجربیات ما و در ادامه دیدگاه یک کارشناس را در این باره بخوانید.

عکس: بنیتا

تغذیه و شیردهی, رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 26 خرداد 1394 | 9:26 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

از بها دادن بیش از حد به کودکانتان اجتناب کنید تا انسان‌های خودشیقته تربیت نکنید

همه ما بارها و بارها شنیده‌ایم که خوب است بچه‌ها اعتماد به نفس بالایی داشته باشند. همه به عنوان پدر و مادر کم و بیش آگاهیم که اعتماد به نفس بچه‌ها که بخش زیادی از آن در دوران خردسالی و کودکی شکل می‌گیرد در سرنوشت آینده آنها تاثیرگذار است. اما شاید جای آن باشد که این پرسش را مطرح کنیم که اساسا «اعتماد به نفس یعنی چه؟» آیا اعتماد به نفس به معنی این است که کودکان ما خود را انسان‌های بسیار باهوش و با استعدادهای خارق‌العاده بدانند؟ اینکه خود را خاص و متفاوت از دیگران بدانند؟ آیا انسان‌های معتمد به نفس کسانی هستند که خود را برتر از دیگران می‌دانند؟

اگر شما هم تا حدی معتقدید که معنای اعتماد به نفس همین مواردی است که گفته شد یا چیزی مشابه آن، و یا اگر این پرسش برایتان مطرح است که اعتماد به نفس یعنی چه، پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را بخوانید.

نکته مهمی که پدران و مادران باید بدانند، مرز میان «اعتماد به نفس» و «خودشیفتگی» است. دو مقوله‌ای که با وجود تفاوت‌های زیادشان اغلب با هم اشتباه می‌شوند. تلاش برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان از سوی والدین، در موارد زیادی به خودشیفتگی آنها می‌انجامد، چیزی که بیش از همه، همین کودکان و جامعه اطرافشان را در آینده دچار مشکلات عمیق می‌کند. پس خوب است بدانیم چه کنیم که فرزندانمان انسان‌هایی معتمد به نفس و نه خودشیفته باشند.

 

عکس: هانا

 

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 24 خرداد 1394 | 23:37 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چگونه به کودک خود نه بگوییم؟

 

 

یکی از مهم ترین اصول تربیت، یادگیری مهارت نه گفتن به کودک است. گاهی اوقات کودکان خواسته‌هایی دارند که قابل قبول نیست، باید در این شرایط به آنها نه بگوییم، اما نه گفتن روش خاصی دارد که در صورتی که درست از این روش‌ها استفاده کنیم زودتر به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.

نه گفتن زیاد باعث می‌شود که کلمه نه بی‌اثر شود. بعضی از متخصصان معتقدند کودکانی که زیاد کلمه نه را از بزرگترها می‌شنوند کم‌کم این کلمه را ناشنیده می‌گیرند و یا تنها به صورت خشمگین شما در هنگام به زبان آوردن این کلمه توجه می‌کنند.

پس یک مادر چه باید بکند؟! آِیا به کودکش اجازه دهد تا دیوانه‌وار بدود و هیچ محدودیتی برای او قائل نشود؟ نه نیازی به گفتن این همه «نه» نیست. والدین می‌توانند با روش بهتری برای کودکان محدودیت تعیین کنند بدون اینکه به آنها این همه نه بگویند. می‌توان با بله گفتن هم همان کار را کرد بدون اینکه پاسخ منفی به کودک دلبندتان بدهید. البته در بله گفتن هم باید تعادل داشت.


                                                                                                                       عکس: بنیتا

 

 

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 29 فروردين 1394 | 14:49 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

برخی ویژگی های کودک من در دوران نوپایی (۱۸ماهگی تاسه سالگی)

 دیدگاه کارشناسان:

دوره نوپایی یا‌‌ همان دوره‌ای که هیچ وسیله‌ای از دست کودکان در امان نیست، شامل دو مرحله می‌باشد. مرحله اول که در ابتدای آن (به طور معمول پیش از دو سالگی) بچه کنترلی بر خواسته‌های ناگهانی خود ندارد و اغلب از ناتوانی خود در انجام دادن خواسته‌هایش سرخورده می‌شود اما در انتهای این دوره و آغاز مرحله دوم (حدود دو سالگی یا کمی بعد از آن) کودکتان به اندازه کافی رشد کرده است که از وی انتظار داشته باشید تا حدی، نه خیلی زیاد، بر رفتارش کنترل داشته باشد.

کودکان نوپا اغلب غیر منطقی و غیر قابل پیش بینی بوده و مادر و پدر را عصبی و خسته می‌کنند اما از طرف دیگر بامزه، دوست داشتنی، پرمحبت و سرشار از شور زندگی هستند.

 

این مطلب خلاصه بخشی از کتاب مادر کافی (نوشته جو فراست) در مورد ویژگی‌های کودکان در حدود سنی ۱۸ ماهگی تا سه سالگی است)

 

عکس: آراد

رفتار با کودک, روند رشد کودک

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 28 دی 1393 | 17:54 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چهار مرحله در رشد کودک برای رسیدن به اتونومی

دیدگاه کارشناسان

ایزابل فیلیوزا روانشناس فرانسوی حوزه کودکان در کتاب خود با عنوان «پیدا کردن راه خود» توضیح می‌دهد که «رشد انسان نه فقط از نظر جسمانی که از نظر روحی و عاطفی و شخصیتی نیز پروسه‌ای مرحله به مرحله و گام به گام است و گذر از هر مرحله به زمان خود برای شکل‌گیری و ورود به مرحله بعد امری ضروری است».

او معتقد است کودک برای اینکه به یک انسان خودساخته و خودمختار (اتونوم) تبدیل شود باید چهار مرحله را در رشد خود طی کند.

۱. وابستگی
۲. ضد وابستگی
۳. استقلال
۴. وابستگی متقابل

عکس: ویانا

 

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 24 آذر 1393 | 23:51 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چگونه با کودک خود حرف بزنیم؟

دیدگاه کارشناسان

 

یکی از آن روزهای وحشتناک را در نظر بگیرید که همه ترفندهایمان که به طور معمول مؤثر واقع می‌شد، بی اثر مانده و کودک نوپای ما هر آتشی دلش خواسته سوزانده است.

هر چه می‌گوییم : «بسه دیگه ! مگه نگفتم نکن؟ مگه نمی شنوی؟» گوشش بدهکار نیست. در نهایت از کوره در می‌رویم و صدایمان را بلند می‌کنیم و البته باز هم کو گوش شنوا ؟!

اما از دید کودک، در این واقعه او توانسته توجه والدینش را جلب کند و برای وی راه جلب توجه – مثبت یا منفی – مهم نیست.

 

 

عکس: پریسا

 

رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 24 آذر 1393 | 22:44 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

بیداری‌ها و گریه‌های شبانه را چگونه کنترل کنیم؟

دیدگاه کارشناسان و تجربیات مادرانه ما

راه حل کنترل گریه شبانه کودک

عکس: بنیتا

این روش بعد از یک هفته نتیجه بخش است...

•          اولا بدانید که استفاده از این روش به این معنا نیست که نسبت به گریه او بی‌تفاوت باشید و هیچ عکس العملی نشان ندهید.

•          دوما باید بتوانید علت گریه شبانه کودک را تشخیص دهید، گریه مداوم همراه با جیغ‌های بلند یا گریه‌های آهسته و پر از ناله نشان دهنده درد یا ناراحتی بچه‌ها هستند.

•          اما گریه جلب توجه اغلب منقطع و شبیه به ونگ ونگ کردن است و کودک بعد از گریه کمی صبر می‌کند تا شاید گریه‌اش به نتیجه‌ای برسد، این مدل گریه مانند موج فراز و فرود دارد.

•          فقط بعد از اطمینان از تشخیص معنای گریه کودک از روش کنترل گریه شبانه استفاده کنید.

خواب, تغذیه و شیردهی, رفتار با کودک

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 1 آذر 1393 | 19:31 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

در برابر اعمال خشونت از طرف کودکان (کتک زدن، گاز گرفتن و ...) چه کنیم؟

چه کنیم که کودکمان کسی را گاز نگیرد؟/
همبازی کودکم او را گاز می‌گیرد؛ چه واکنشی داشته باشم؟

واکنش ایده‌آل چیست؟

در واقع واکنش ایده‌آل و یکسانی برای همه وجود ندارد. هر پدر و مادری بر اساس برداشتی که از ماجرا دارد و همین طور تاریخچه‌ای که با این جریان دارد، برخورد خاص خودش را خواهد داشت. اما سوال اول این است که اصلا چرا کودک گاز می‌گیرد؟

مهم‌ترین پاسخ این است که گاز گرفتن کودک راهی است برای بیان خودش. دهان برای بچه‌ها ارگانی است برای کشف دنیای اطراف! در واقع از بدو تولد، کودک در هر مرحله‌ای بر اساس میزان توانایی‌ای که دارد همه چیز را در دهانش می‌گذارد. از ۵-۶ ماهگی وقتی که صورتتان را به بچه نزدیک می‌کنید، می‌خواهد صورت یا دماغتان را بخورد و گاز بگیرد. عروسک پارچه‌ای‌اش را بار‌ها و بار‌ها در دهانش می‌گذارد. این‌ها همه مراحل و روندی است که بچه‌هابطور طبیعی طی می‌کنند و در ادامه همین روند ممکن است وقتی کمی بزرگ‌تر می‌شوند، کودک دیگر یا حتی بزرگتر‌ها را گاز بگیرند. به هیچ وجه از این جریان نباید نگران شد و باید دانست که در این سن این عمل اصلا نشانه خشونت بچه‌ها نیست و قصد آنها از این کار آسیب رساندن به دیگری نیست! در این سن این عمل نهایتا می‌تواند راهی برای بیان کردن احساسات باشد، حتی احساساتی مثل گرسنگی، ترس و... یا خالی کردن آن‌ها. پس خیالتان از این نظر کاملا راحت باشد. اگر کودک شما در این سن و سال گاز می‌گیرد به معنی این نیست که بچه خشنی است یا از نظر عاطفی دچار مشکل است! در عین حال، با بزرگ‌تر شدن و گذر زمان بچه‌ها یاد می‌گیرند که سرخوردگی‌ها و احساساتشان را به شکل‌های بهتری مدیریت کنند.

از سوی دیگر، گاهی مشکل این است که کودک ما توسط همبازی‌اش گاز گرفته می‌شود و حتی گاهی احساس می‌کنیم این اتفاق به طور تکرارمی‌شود. در واقع در برابر کودکی که توسط دیگری گاز گرفته شده هم باید آرام بود و نباید او را به صورت یک قربانی دید. اما چه واکنشی باید نشان داد؟

عکس: محمدعرفان

 

رفتار با کودک, در غیاب مادر

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 19 آبان 1393 | 1:38 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |
اطلاعیه: سایت جدید مادران رستاک راه اندازی شد
خداحافظی با پوشک: بهترین زمان چه سنی است؟
به عنوان مادران و پدران آگاه، با کلیشه «اسباب بازی دخترونه» و «اسباب بازی پسرونه» مبارزه کنیم
چگونه سلام کردن را به کودکانمان بیاموزیم؟
آیا می‌توانیم هوش کودکانمان را افزایش دهیم؟
راهنمای تصویری برای جوش و بیماری‌های پوستی کودکان
«در خانه ما، منم که تصمیم می‌گیرم»؛ بحثی درباره روش‌های متفاوت رفتار با کودک
آیا تبلت، تلفن‌های هوشمند و ابزارهای الکترونیکی جدید بچه‌های نسل جدید را باهوش‌تر می‌کنند؟
خطر سوء استفاده جنسی از کودکان بسیار جدی است، در مورد آن بیشتر بیاموزیم؛
راهنماي مادران براي تغذیه با شیر مادر: کتابچه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
خداحافظی با شیر مادر: بهترین زمان چه سنی است؟
خداحافظی با شیر مادر: چه روشی را برای پایان شیردهی کودک نوپا به کار بگیریم؟
کودکان چطور با خوردن گوشت حیوانات کنار می‌آیند؟
از بها دادن بیش از حد به کودکانتان اجتناب کنید تا انسان‌های خودشیقته تربیت نکنید
بازی و سرگرمی با بچه‌ها در خانه
چگونه به کودک خود نه بگوییم؟
چگونه استقلال و آداب غذا خوردن را به کودکانمان آموزش دهیم؟
چند نکته کاربردی برای والدینی که کودکانشان خوب غذا نمی خورند
کودک من و همبازیهایش
چه زمانی، چرا و چگونه کودک را به شیر خوردن در لیوان عادت دهیم؟
صفحه قبل 1 2 صفحه بعد