بازی و سرگرمی

رستاک

رستاک شاخه‌ نورسته‌ای‌ست که از پهلوی شاخه‌ بزرگ‌تر راست رسته باشد و استعاره‌ای‌ست به کودکان دلبندمان؛ باشد که روزی درختانی تنومند شوند

بازی و سرگرمی

<-BlogAuthor->
رستاک رستاک شاخه‌ نورسته‌ای‌ست که از پهلوی شاخه‌ بزرگ‌تر راست رسته باشد و استعاره‌ای‌ست به کودکان دلبندمان؛ باشد که روزی درختانی تنومند شوند

نقاشی کودکان: چقدر آموزش دهیم؟ چقدر دخالت کنیم؟

توضیح: تصویر فوق نمونه‌ای از آدمک نقاشی شده توسط کودکان در سنین سه تا هفت سالگی است. توجه داشته باشید آنچه به عنوان نمونه ارائه شده است، در همه کودکان یکسان نبوده و ممکن است در برخی از آن‌ها متفاوت باشد. به عنوان مثال کودکی که در معرض آموزش های مستقیم نقاشی بوده، به مراتب نسبت به الگو پیشتاز‌تر خواهد بود و برعکس کودکی که هیچگاه با قلم و کاغذ سر و کار نداشته و با آن‌ها کاملاً بیگانه است، نسبت به الگو ضعیف‌تر عمل می کند.

تحول نقاشی آدمک کودک در ۳ تا ۷ سالگی

ادامه مطلب در:

http://www.rastakmoms.ir

روند رشد کودک, بازی و سرگرمی

تاريخ : سه شنبه 3 مهر 1396 | 22:39 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

واکنش در برابر گریه کودکان – این قسمت: گریه بعد از زمین خوردن

با گرم شدن هوا فرصتی فرا می رسد تا کودکانمان ساعاتی از روز را در فضای آزاد، پارک ها و زمین های بازی سپری کنند. گذشته از فواید بسیار این امر، گاهی پیش می آید که کودکمان در هنگام بازی زمین بخورد. این مسئله تا حدود زیادی اجتناب ناپذیر است، هرچند که شما تمام جوانب ایمنی را رعایت کنید. به قول قدما “بازی اشکنک دارد، سر شکستنک دارد.”

طبیعی است که اولین و شاید یکی از معمول ترین کنش های کودک ما بعد از زمین خوردن گریه باشد. حال باید دید به عنوان والدین در این مواقع چه واکنشی باید داشته باشیم؟ بدین منظور در ذیل گفت و گوهای مادران رستاکی را برایتان می آوریم. یادآور می شویم که عکس العمل ها و تکنیک های گفته شده برای مواقعی است که زمین خوردن کودکمان در زمره همان زمین خوردن های مکرر و روزمره  کودکانه باشد و کودکمان در این بین آسیب جسمی ندیده باشد و تنها درد ناشی از زمین خوردن کودکمان را آزرده و او را به گریه انداخته باشد.

ادامه مطلب در:

http://www.rastakmoms.ir

بازی و سرگرمی

تاريخ : جمعه 19 مرداد 1396 | 17:47 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

غلغلک دادن کودکان، مجاز یا ممنوع؟

غلغلک دادن به عنوان یک سرگرمی یا شوخی، در فرهنگ‌های مختلف و به خصوص در روابط بین پدر و مادر و نزدیکان با کودک رواج دارد، معمولا راهی است برای ایجاد نزدیکی و صمیمیت بیشتر و گذراندن اوقاتی لذت بخش‌تر؛ اما گاهی می‌شنویم که برخی از والدین نگرانی‌هایی را در این خصوص مطرح می‌کنند، مسائلی همچون رابطهٔ بین غلغلک دادن کودکان و بلوغ زودرس و یا ایجاد نوعی تحریک یا لذت جنسی از طریق آن. آیا چنین عقایدی پایه و اساس علمی دارند؟

تا جایی که ما گشتیم و خواندیم، به نظر می‌رسد در تحقیقات علمی که در این زمینه شده، بیشتر جنبه مثبت غلغلک مطرح شده است و شاید باورتان نشود که بر فواید غلغلک دادن به لحاظ عاطفی و روانی تاکید می‌شود. اما این سرگرمی و بازی نیز قوانین و شرایط خاص خود را دارد که در صورت عدم رعایت آن‌ها حتی ممکن است نتیجهٔ عکس بدهد. مطلب ذیل ترجمه ای است از مطلبی نوشته پروفسور دانیل مارسلی، استاد روانشناسی و روانپزشکی کودکان در این خصوص که به بایدها و نبایدهای غلغلک دادن می‌پردازد.
 

ادامه مطلب در:

http://www.rastakmoms.ir

سلامت, بازی و سرگرمی, رفتار با کودک

تاريخ : جمعه 19 مرداد 1396 | 17:44 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

چه کتابی برای کودکم بخرم؟ راهنمای انتخاب کتاب کودکان و یک بسته‌ پیشنهادی معتبر (بهار ۱۳۹۶)

لاک پشت پرندهلاک‌پشت پرنده فهرستی از کتاب‌های ادبیات کودک و نوجوان است که با همکاری مشترک مؤسسه شهر کتاب و فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان تهیه می‌شود.

گروهی از منتقدان و کارشناسان کودک و نوجوان هر سال، در قالب هیات داوران، بخش بزرگی از کتاب‌های کودک و نوجوان ناشران مختلف را بررسی کرده و فهرستی از بهترین‌ها را معرفی می‌کنند. این فهرست ضمیمه فصلنامه پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان منتشر می‌شود و می‌تواند راهنمای پدرها و مادرها، معلم‌ها و مربی‌ها و سایر علاقه‌مندان به ادبیات کودک و نوجوان باشد تا مناسبت‌ترین کتاب‌های سال را برای کتاب‌خوانی بچه‌ها و دانش‌آموزان انتخاب کنند.

بسته پیشنهادی لاک‌پشت پرنده برای بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (اردیبهشت ۹۵) را می‌توانید اینجا مشاهده کنید. در این بسته، ابتدا فهرست کتاب‌های طلایی (کتاب‌هایی کـه در چهار دوره برگزاری لاک‌پشت پرنده نشان طلایی دریافت کرده‌اند)، کتاب‌های نقره‌ای و نامزدهای نشان لاک‌پشت پرنده را مشاهده می‌کنید.
پس از آن، در بخش دوم همین صفحه فهرست کتاب‌ها بر اساس گروه‌های سنی درج شده است که از میان آنها، دو گروه اول (زیر پنج سال و خردسالان) برای کودکان رستاک و هم‌سن و سالانشان مناسب است.

در مقدمه این بسته پیشنهادی، دست‌اندرکاران لاک‌پشت پرنده متنی را برای راهنمایی استفاده از این فهرست و به طور کلی تهیه کتاب کودک درج کرده‌اند که مطالعه آن را به علاقمندان کتاب کودک توصیه می‌کنیم.

ادامه مطلب در:

http://www.rastakmoms.ir


بازی و سرگرمی

تاريخ : پنجشنبه 19 مرداد 1396 | 17:39 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

معرفی دو کتاب برای شناسایی و مدیریت احساس خشم (گروه سنی ۳ تا ۸ سال)

عنوان کتاب:‌ خشم قلمبه
عنوان اصلی:
 Grosse Colere
نویسنده: میری دلانسه (Mireille D’ Allance)
ترجمه: محمد مهدی شجاعی
ویراستار: علی خاکبازان
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
چاپ اول: ۱۳۸۷

 

عنوان کتاب:‌ گوسفندی که عصبانی بود، خیلی عصبانی
 

ادامه مطلب در:

http://www.rastakmoms.ir

 

بازی و سرگرمی

تاريخ : جمعه 19 مرداد 1396 | 17:32 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

ایست! خطر! یک تکنیک برای جلب توجه کودکان نوپا و گوشزد کردن خطرات به آنها

کودکان نوپا به اقتضای سنشان درک درستی از خطرات احتمالی پیرامونشان ندارند و به همین دلیل ممکن است به دفعات خود را در شرایط مخاطره آمیز قرار دهند. آنها با کنجکاوی به دنبال شناخت محیط پیرامون خود بوده و گاهی با دیدن هر شیء یا حتی جاندار جدیدی به سمت آن رفته و در صدد لمس و تجربه آن برمی آیند؛ از کارد میوه خوری درون بشقاب، پریزهای برق و شیر گاز گرفته تا اتوموبیل‌هایی که در خیابان در حال حرکتند. این کنجکاوی‌ها گاهی خطرات بزرگ و کوچکی را ایجاد می‌کنند که می‌توانند موجب آسیب به کودکان شوند. ما به عنوان والدینی که مسئولیت نگهداری از کودکانمان را بر عهده داریم، لازم است با آگاهی دادن در مورد این خطرات به آنها کمک کنیم تا خطر و شرایط خطرناک را به درستی شناخته و اخطارهای ما را در مورد خطر احتمالی پیش رو جدی بگیرند و از آن دوری گزینند.  در زیر و با مطالعه گفت‌وگوهای مادران رستاکی با یک تکنیک کارآمد و مفید آشنا می‌شویم که شاید بتوان با به کار بردن آن به این هدف دست یافت.

ادامه مطلب در:

http://www.rastakmoms.ir

بازی و سرگرمی, رفتار با کودک

تاريخ : جمعه 19 مرداد 1396 | 17:28 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

تحولات نقاشی کودک در سنین مختلف

در فاصله سنی ۷ ماهگی تا ۷ سالگی کودک می‌تواند زمانی از روزش را با مدادها و رنگ‌هایش بگذراند و در این بازه سنی آثار نقاشی او از خط خطی‌های بسیار ساده به طرح‌هایی رئالیستی تبدیل می‌شود.

این تحولات در نقاشی کودک چگونه و با چه روندی روی می‌دهد؟ آثاری که او روی کاغذ به جای می‌گذارد چه رموزی را آشکار می‌کنند و در هر سنی روی چه نکاتی برای تحلیل نقاشی کودک می‌توان تاکید کرد؟

ادامه مطلب در:

http://www.rastakmoms.ir

بازی و سرگرمی

تاريخ : پنجشنبه 19 مرداد 1396 | 17:06 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

به عنوان مادران و پدران آگاه، با کلیشه «اسباب بازی دخترونه» و «اسباب بازی پسرونه» مبارزه کنیم

شاید کمی پیچیده و عجیب به نظر بیاید اگر بگوییم که ما پدر و مادرها چطور ناخواسته از قبل از تولد فرزندمان سرنوشت او را با «کلیشه‌های جنسیتی» رقم می‌زنیم.

سال‌هاست که به نظرمان می‌آید تبعیض‌ها علیه دختران و پسران در جامعه به طرز معناداری کاهش یافته است. امروز حتی از پدربزرگ و مادربزرگ‌ها هم قبل از تولد بچه‌ها می‌شنویم که «انشاءالله سالم باشه، دختر و پسر بودنش فرقی نمی‌کنه!» یا گاهی می‌گویند «قدیم بود که دختر و پسر بودن بچه انقدر مهم بود. الان خانواده‌ها آگاه شدند و اکثرا دخترها را همان‌قدر دوست دارند که پسرها را». یا تاکید دارند که «برای ما واقعا فرقی نمی‌کنه دختر باشه یا پسر. ما برای تربیت و موفقیت دخترمان همان قدر تلاش می‌کنیم که برای پسرمان. واقعا بین پسر و دختر فرقی نمی‌گذاریم!»

 

رفتار با کودک, بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 18 فروردين 1395 | 19:19 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

بازی و سرگرمی با بچه‌ها در خانه

در جمع ما خیلی اوقات این بحث مطرح می‌شود که چطور بچه‌ها را در خانه سرگرم کنیم؟ 

به خصوص در مورد بچه‌هایی که مهد کودک نمی‌روند و بیشتر ساعات روز را در خانه هستند، گاهی پیدا کردن بازی‌های خلاقانه جدید و ساعتی سرگرم کردنشان کار دشواری می‌شود. به همین دلیل، ما در جمع‌مان سعی می‌کنیم هر از گاهی ایده‌های جدید را برای بازی با بچه‌ها با هم در میان بگذاریم.

آندیا کوچولو سه ساله است. یعنی یک سال از سن امروز بچه‌های ما که خرداد ۹۲ متولد شده‌اند، بزرگتر. شیرین مامان آندیا ایده‌های ساده ولی مبتکرانه‌ای برای سرگرم کردن دخترش به کار گرفته و عکس آنها را در اختیار ما گذاشته که بتوانیم در رستاک منتشر کنیم، با این هدف که شاید کوچولوهای بیشتری بتوانند با این بازی‌ها سرگرم شوند و از آنها لذت ببرند. سایر عکس‌ها و توضیحات مربوط به بازی‌ها را در ادامه مطلب ببینید


عکس: آندیا، بازی حفظ تعادل در حال دویدن

بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 24 خرداد 1394 | 17:52 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودک من و همبازیهایش

 

از حول و حوش یک سالگی بچه‌ها، موضوع محیط‌های اجتماعی کودکان و همبازی‌ها کم‌کم به یکی از سوژه‌های داغ جمع مادرانه ما تبدیل شد.

رابطه بچه‌ها با همبازی‌هایشان در فامیل و جمع‌های دوستانه و خانوادگی ما یا حتی در فاصله یک ساعتی که آنها را به پارک یا خانه بازی می‌بریم، مساله تامل برانگیزی است. در هر یک از این موقعیت‌ها، وقتی بچه‌های کوچک‌تر یا بزرگتری در کنار کودک ما هستند گاهی با رفتارهایی از سوی فرزندمان یا کودک مقابل او روبرو می‌شویم که ما را متعجب می‌کند و به فکر می‌برد. از خودمان می‌پرسیم آیا این واکنش کودک من (یا گاهی کودک دیگر) طبیعی است؟ در چنین موقعیت‌هایی نقش ما بزرگ‌ترها چیست؟ چگونه باید در مقابل بازی‌ها یا احیانا دعواهای آنها رفتار کنیم؟ اصلا آیا بچه‌ها واقعا از سن‌های بسیار پایین نیاز دارند که در میان همسن‌هایشان باشند؟ اگر در فامیل و اطرافیان ما بچه کوچکی نیست، چه باید بکنیم؟ آیا حتما باید فضای بازی با همسالان را برای کودکمان فراهم کنیم؟

 مطلب زیر و گفت‌وگو و تبادل نظری که در پی آن آمده، بخشی از بحث‌های ما در فاصله زمانی ۱۲ تا ۱۸ ماهگی بچه‌هایمان در این باره است. بخش کارشناسی این مطلب برگرفته از کتاب «راهنمای انتخاب اسباب بازی (با تاکید بر روانشناسی بازی)»، نوشته محمدرضا مطهري است که انتشارات البرز آن را منتشر کرده است.

     عکس: باران

بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 21 بهمن 1393 | 23:07 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

کودک شما با چه اسباب بازی‌هایی در خانه سرگرم می‌شود؟

شما چطور بچه‌ها را در خانه سرگرم می‌کنید؟ این پرسشی است که بارها برای ما و شاید برای شما مطرح شده است. در عین حال سوال دیگر اینکه آیا دائما باید با بچه‌ها بازی کنیم؟ چه کنیم که بچه‌ها کم کم یاد بگیرند که خودشان هم به تنهایی با اسباب بازی‌ها سرگرم شوند. اصلا چه اسباب بازی‌هایی برای بچه‌ها تهیه کنیم؟

در ادامه این مطلب، گزیده‌ مطلبی در مورد استقلال کودکان در بازی و برخی تجربیات ما در مورد سرگرم کردن کودکانمان آمده است.

 

عکس: السا

 

 

 

 

 

 

 

بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 21 دی 1393 | 17:02 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

ترانه، موسیقی و فیلم‌های کودکانه (زیر دو سال)

همه در مورد تاثیر ترانه، موسیقی و گاهی فیلم‌ها و انیمیشن‌های مناسب کودکان بر روند رشدشان شنیده‌ایم. این موضوع در جمع ما نیز همیشه کم و بیش مورد بحث بوده. در اینجا سعی کرده‌ایم برخی از موارد معرفی شده توسط دوستانمان را گردآوری کنیم.

 

این مطلب به مرور تکمیل خواهد شد.

عکس: نیکا

 

بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 21 دی 1393 | 16:46 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |

معرفی چند بازی خلاقانه برای کودکان کوچک تر از دو سال

ده بازی برای خلاقیت و سرگرمی کودکان

ده بازی برای خلاقیت کوکان

۱. کجا رفت؟

یک توپ کوچک نرم انتخاب کنید، آن را در یک ظرف درپوش دار بگذارید. از بچه بپرسید توپ کجا رفت؟ او را تشویق کنید که در ظرف را باز کند و توپ بیرون بیفتد. مثل جعبه‌هایی که دلقکی بیرون می‌پرد، بیرون افتادن توپ هم برای او جالب خواهد بود. این بازی راهی است که به کودک می‌آموزد که چیزهایی که او نمی‌بیند ممکن است وجود داشته باشد. این بازی، آموزش ثبات هدف است.

 

عکس: نفس

بازی و سرگرمی

ادامه مطلب
تاريخ : يکشنبه 21 دی 1393 | 16:35 | نویسنده : مامان‌های خرداد ۹۲ |
نقاشی کودکان: چقدر آموزش دهیم؟ چقدر دخالت کنیم؟
چه خمیردندانی برای کودکان مناسب است؟
واکنش در برابر گریه کودکان – این قسمت: گریه بعد از زمین خوردن
چطور با دختربچه‌ها حرف بزنیم؟
غلغلک دادن کودکان، مجاز یا ممنوع؟
تکنیک خود کاوی و روانکاوی برای والدین
چه کتابی برای کودکم بخرم؟ راهنمای انتخاب کتاب کودکان و یک بسته‌ پیشنهادی معتبر (بهار ۱۳۹۶)
معرفی دو کتاب برای شناسایی و مدیریت احساس خشم (گروه سنی ۳ تا ۸ سال)
در مقابل کودکی که با واقعه‌ای دلهره‌آور مواجه شده، چه واکنشی داشته باشیم؟
ایست! خطر! یک تکنیک برای جلب توجه کودکان نوپا و گوشزد کردن خطرات به آنها
کودک من برای انجام کارهای روزمره وقت‌کشی می‌کند
تحولات نقاشی کودک در سنین مختلف
اطلاعیه: سایت جدید مادران رستاک راه اندازی شد
خداحافظی با پوشک: بهترین زمان چه سنی است؟
به عنوان مادران و پدران آگاه، با کلیشه «اسباب بازی دخترونه» و «اسباب بازی پسرونه» مبارزه کنیم
چگونه سلام کردن را به کودکانمان بیاموزیم؟
آیا می‌توانیم هوش کودکانمان را افزایش دهیم؟
راهنمای تصویری برای جوش و بیماری‌های پوستی کودکان
«در خانه ما، منم که تصمیم می‌گیرم»؛ بحثی درباره روش‌های متفاوت رفتار با کودک
آیا تبلت، تلفن‌های هوشمند و ابزارهای الکترونیکی جدید بچه‌های نسل جدید را باهوش‌تر می‌کنند؟
صفحه قبل 1 صفحه بعد